Daniel Šlosár - Záleží mi na tom, aký svet budeme vytvárať pre budúce generácie

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 16.07.2016
34
1159d
2383
Blog 16.07.2016

 
Meno: Ing. Daniel Šlosár
Univerzita: Technická univerzita v Košiciach, Fakulta BERG
Program:  Využívanie a ochrana zemských zdrojov                                                
Ročník: 3. / PhD.
Pracovná pozícia:  CEO / CTO - Chargebrella
Vek: 32

 

 

Ako vyzerali tvoje začiatky na vysokej škole? Mal si záujmy mimo školy?

V prvom rade, nešiel som na vysokú hneď po maturite. Sedem rokov som pracoval a to vo fyzicky náročných zamestnaniach. Jedného dňa som si ale povedal dosť, takto nechcem žiť do konca života a rozhodol som sa prihlásiť na vysokú školu. Prihlášky som posielal na viacero škôl s umeleckým zameraním, keďže som mal vyštudované umelecko-remeselné spracovanie dreva, ale neuspel som. Vyšla mi až prihláška na fakultu BERG a dnes som rád, že to takto dopadlo.

Popri štúdiu som začal vyvíjať prvé experimentálne koncentračné zariadenie na výrobu tepla. Pracoval som v Centre obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na BERG-u a popri tom som pôsobil v jednom občianskom združení ako technik alternatívnych zdrojov energie.  Pracoval som na rôznych projektoch – vyrábal som zariadenia ako solárna chladnička, sušička alebo sprcha a viedol rôzne workshopy.

 

Aký si mal študentsky život? Venoval si sa nejakému  športu?

Bol som päť rokov na externom štúdiu, počas ktorého som stále pracoval, takže študentský život som si veľmi neužil. Čo sa záľub týka, mojou najväčšou je lietanie na jednomotorových lietadlách. Keď som „hore v oblakoch“, všetky problémy na zemi idú bokom. To mi pomáha odreagovať sa a brať každodenný život s väčším nadhľadom.

 

V čom ti pomohlo štúdium PhD.?

Na denné doktorandské štúdium som sa hlásil z externého štúdia, čo je asi trochu nezvyčajné, no slovo nezvyčajné je v mojom živote každodenná realita. Počas  doktorandského štúdia som sa dostal na zaujímavé konferencie a hlavne som získal čas na rozšírenie odborných vedomostí v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. 

Minulý rok v decembri som získal ocenenie Študentská osobnosť roka za ak. rok 2014/2015 v kategórii Hutníctvo, strojárstvo a energetika. V tejto súťaži som získal aj špeciálnu cenu spoločnosti BMW za udržateľný rozvoj a inovácie. Tento rok som bol ocenený ako Osobnosť roka v oblasti technológií za rok 2015 v rámci súťaže Vedec roka. To ma potešilo aj povzbudilo. Po dlhých rokoch, kedy som sa cítil ako v začarovanom kruhu, je to príjemná zmena.

 

Vieme že máš rozpracovaný projekt Chargebrella. Popíš nám ho - ako si sa k nemu dostal a kde je dnes?

V projekte Chargebrella som využil dlhoročné skúsenosti, ktoré som získal v oblasti obnoviteľných zdrojov. Chargebrella sa dnes ďalej rozvíja a rastie ako start-up. Na začiatku ma „nakopla“ medzinárodná súťaž Henkel Innovation Challenge, ktorá bola zameraná na inovatívne nápady prispievajúce k trvalej udržateľnosti. Aj keď môj návrh zaujal a bol vybraný, musela ma komisia diskvalifikovať, pretože som bol externým študentom a súťaž bola len pre študentov denného štúdia. Samozrejme, že ma to mrzelo, ale keďže návrh bol hotový, dal som si ho patentovať. To, čo najprv vyzeralo ako koniec, bol v skutočnosti začiatok, ktorý nabral rozmery hneď po prvej prezentácii na Startup weekende v Košiciach. Spätná väzba od ľudí a mentorov bola pozitívna a veľmi motivujúca. V súčasnosti pracujem na vývoji dizajnu a zdokonaľujem konštrukčné riešenie a produktu.

 

Čo Chargebrella presne je a ako funguje?

Chargebrella je v skratke prenosným generátorom, ktorý dokáže vyrobiť množstvo elektrickej energie porovnateľné s bežne používanými nabíjačkami. Po technickej stránke ide o termo-generátor, ktorý vyrába elektrickú energiu z alternatívnych a obnoviteľných zdrojov energie – a to konkrétne z rôznych zdrojov tepla. V priebehu slnečného dňa využíva na generovanie elektrickej energie slnečné žiarenie a v prípade nedostatku slnečného žiarenia alebo v noci zase využíva iné zdroje tepla nad 250 °C, na čo vám postačí bežný táborák, prenosný varič alebo piecka. 

Aby ste si ju vedeli ľahšie predstaviť, stačí si predstaviť bežný dáždnik alebo menší slnečník (resp. parabolu). Vnútornú časť stačí nastaviť smerom k Slnku a reflexná časť vnútornej steny sústredí potrebné množstvo slnečného žiarenia do rúčky, ktorá ho pretransformuje na elektrickú energiu. V noci alebo počas daždivého dňa môžete parabolickú časť jednoducho odpojiť a využívať iba samotnú rúčku – priložiť ju napríklad k ohňu a elektrická energia sa vám potom vyrobí priamo z tepla.

Práve z dôvodu, že zariadenie pripomína svojim tvarom dáždnik alebo slnečník, vznikol jej názov spojením anglických slov charge (dobíjať) a umbrella (dáždnik, slnečník). Z toho vznikla Chargebrella.

 

Čo plánuješ do budúcnosti?

O rok by som mal končiť doktorandské štúdium, takže uvidím, akým smerom sa potom pohnem ďalej. Dovtedy ma čaká veľa práce na doktorandskom výskume a Chargebrelle. Mojím cieľom je dopracovať Chargebrellu do podoby výkonného produktu, s ktorým budú ľudia spokojní. Naďalej sa plánujem venovať vývoju zariadení, ktoré budú využívať obnoviteľné zdroje energie, či už na akademickej pôde alebo v inej sfére.

 

Myslíš, že dokážeš zmeniť svet?

Stále hovorím, že obnoviteľným zdrojom sa venujem, pretože mi záleží na tom, aký svet budeme vytvárať pre budúce generácie. Aj keby som mohol ďalšej generácii dopriať len päť minút čistého vzduchu naviac, stojí to za tú námahu.

Je ľahké kritizovať spoločnosti a technológie, ktoré zaťažujú životné prostredie, ale priniesť inováciu, ktorá problém rieši, to je práca na dlhšiu dobu. Verím, že vďaka novým technológiám sa dá veľa vecí zmeniť k lepšiemu, ale vyžaduje si to dobrú znalosť problematiky. V mojom prípade som sa preto rozhodol zamerať na vývoj zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, takže verím, že v tomto smere sa mi raz niečo zmeniť podarí.  

 

 

Prečtajte si tiež článok o Slovenke, ktorá už v mladom veku dosahuje svetové výsledky v umelej inteligencií a robotike:

 

 

 

Rozhovor spracoval Ladislav Kužma,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2016 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.