Mária Virčíková - Mám šťastie, že vymýšľam a tvorím s inteligentnými a nadšenými ľuďmi

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 16.06.2016
80
1164d
3483
Blog 16.06.2016

 
Meno: Mária Virčíková
Univerzita: Technická univerzita v Košiciach
Program: 
Kybernetika                                                   
Ročník: Absolventka
Pracovná pozícia:  Head of R&D MATSUKO
Vek: 20+

 

 

Ako si sa dostala k tomu, že chceš študovať kybernetiku?

"Nevedela som, že chcem študovať kybernetiku. Pre istotu som si dala prihlášky na španielčinu do Prahy a na architektúru do Bratislavy. Rozmýšľala som aj o diplomacii, žurnalistike a dizajne. Chcela som písať alebo kresliť, tvoriť. Svoju kreativitu však uplatním aj v technológiach. No FEIka začínala o týždeň skôr, tak som to brala ako experiment. Potom som už mala partiu a bolo nám spolu fajn, tak som ostala.

Zaujímavejšie to bolo až vo vyšších ročníkoch, keď sme mali predmety z umelej inteligencie. Evolučné algoritmy, neurónové siete, interaktívne systémy, trošku z fraktálov a umelého života. V piatom ročníku ku nám prišli humanoidné roboty a išla som na niekoľko svetových konferencií o umelej inteligencii a neurovede. Počas doktorandského štúdia som prenikla do komunity, ktorá skúma vzťah medzi človekom a robotom a pre túto novovznikajúcu oblasť som sa nadchla."

 

 

Venovala si sa počas štúdia mimoškolským aktivitám? Akým? Prečo?

"Napriek tomu, že som sa rozhodla pre slovenskú vysokú školu, tak mi chýbalo medzinárodné prostredie. Počas štúdia na španielskom gymnáziu som prirodzene bola aj v Košiciach v prostredí zahraničných.

Cez študentskú organizáciu BEST som počas vysokej školy absolvovala viaceré odborné kurzy, napríklad Kybernetiku na Baumanovom inštitúte v Moskve alebo kurz o inteligentných budovách v poľskej Lodzi. Potom som spolu s BESTom, firmami NESS a Siemens, spoluorganizovala kurz o IT pre zahraničných študentov na TUKE. Neskôr som pomáhala Erazmus študentom. "

 

 

Akým projektom si sa na škole venovala? Čo ti to dalo?

"Počas doktorandského štúdia som participovala na viacerých odborných projektoch. Kľúčové pre mňa bolo, že vďaka nim som mohla cestovať na konferencie, alebo rôzne stáže a aj tak byť v kontakte s výskumníkmi v mojej oblasti. Neskôr som už mala menej takýchto možností a chýbalo mi to. Jedna vec je čítať publikácie, alebo sledovať výskum online. Ak chcete patriť medzi špičku, tak to nestačí."

         

  

Čo si myslíš, že bolo tvojim najväčším úspechom?

"Dostala som ceny ako TOP študentská osobnosť SR a študentská osobnosť v matematicko-fyzikálnych vedách a informatike (Junior Chamber International), bola som 2x v rebríčku Forbes 30 pod 30 a rôzne ocenenia za diplomovú prácu, so startupom sme získali tiež pekné ceny.

Ale najväčší úspech je pre mňa to, že dnes môžem rozmýšľať a tvoriť nové veci s múdrymi a nadšenými ľuďmi. Posúvajú ma ďalej."

 

 

Určite si zažila aj neúspechy, sklamania. Aké? A čo si si z toho vzala?

"Pred viac ako rokom som na Startupweekend prišla s nápadom vytvoriť spoločníka pre ľudí, prezentovala som to ako “milý interaktívny avatar.” Vyústilo to do personalizovanej reklamy a priznám sa, že moje zanietenie pre startup aj z tohto dôvodu postupne klesalo a posledný mesiac som už na startupe nepracovala tak intenzívne, ako predtým. Možno je to krok späť, ale ja som sa rozhodla realizovať môj sen: vytvoriť užitočnú umelú inteligenciu. Je to nasledovanie môjho predchádzajúceho výskumu v spoločenskej robotike - robot nemusí byť z kovu alebo plastu.

Taktiež som sa vzdala budovania si kariéry na akademickej pôde, pričom obaja rodičia boli vysokoškolskí profesori. Mala som predstavu, čo to zahŕňa a bavilo by ma to: byť v prostredí mladých ľudí a pracovať na výskumných projektoch. Rozhodla som sa z viacerých dôvodov a zatiaľ je to tak, že som nikdy taká šťastná, ako som teraz, nebola."

 

 

Po úspechoch vo svete s technológiami, nelákalo ťa odísť žiť za hranice? Ak aj áno, prečo si ostala na Slovensku?

"V mojich posledných mesiacoch na TUKE som bola pripravená odísť na postdoc do zahraničia, aspoň na pár mesiacov. Asi som to odkladala kvôli startupu. Ale potom som stretla Matúša, CEO MATSUKA a máme zahraničie každý deň. Nemcov, Francúzov, Američanov, aj Škóta máme v Košiciach. Teraz je u nás na stáži aj super chalan zo Švédska. A keď vyvíjate technológie, robíte pre svet, nielen pre Slovensko."

 

 

Ako si sa dostala zo školy k podnikaniu?

"Prišiel boom startupov, ja som učila na TUKE a snažila som sa zaviesť na niektorých predmetoch projektovú výuku. Niektoré nápady a ich realizácia našich študentov sa mi veľmi páčili a radila som im, aby pokračovali ďalej aj po skončení semestra a rozmýšľali nad biznis plánom. Prišlo mi hlúpe poúčať ich o niečom, čo si sama nezažijem. Tak som išla na Startupweekend, ktorý organizovali chalani okolo Eascubatora a AZU. Potom nás odrazil grant Business Idea od Tatrabanky. Začala som neskoro, ale musíte chápať, že som sa venovala vede :) "

 

 

Na akých projektoch práve pracuješ?

"Dokončujeme vesmírnu hru The Mandate, máme otvorené projekty v oblasti virtuálnej + rozšírenej reality a interaktívnych aplikácií. Pripravujeme jeden väčší projekt, ale hovoriť detaily o ňom by bolo ešte skoro. Týka sa umelej inteligencie a rozšírenej reality."

 

 

Kde sa vidíš o 10 rokov? 

"Chcela by som, aby sme o 10 rokov mali svetové herné a kreatívne technologické štúdio v Košiciach. Budeme prinášať IT a dizajn “celebrity” k nám, a popri nich zároveň vyrastú lokálne talenty v hernom, VR, AR a AI priemysle. "

 

 

Aký je tvoj obľúbený citát ?

"The best way to predict the future is to invent it. - Alan Kay"

 

 

 

 

Prečtajte si tiež článok o úspešnom absolventovi ŽU:

 

 

 

Rozhovor spracoval Ladislav Kužma,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2016 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.