TECH INNO DAY 2016

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 10.04.2016
7
1231d
1668
Blog 10.04.2016

Vo štvrtok 7. apríla 2016 sa uskutočnil 3. ročník výstavy technických inovácií TECH INNO DAY. Výstavu zorganizoval Univerzitný technologický inkubátor STU v spolupráci s partnermi, medzi ktorých patrí aj AZU. Podujatie prebiehalo na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Mlynskej doline pod záštitou rektora STU prof. Ing. Roberta Redhammera, PhD. a ukázalo, že na Slovensku sú kreatívni a talentovaní mladí ľudia.

Podujatie TECH INNO DAY ponúka študentom a firmám možnosť prezentovať seba a svoje produkty verejnosti i potenciálnym sponzorom. Každý tím mal pripravený svoj vlastný prezentačný pult, pri ktorom sa návštevníci podujatia mohli pristaviť a bližšie sa informovať o inovácii i činnosti tímu.

Ako podujatie prebiehalo? Otvorenie podujatia bolo plné príhovorov. Ako prvý sa účastníkom prihováral pán prof. Ing. Marián Peciar, PhD., prorektor STU pre spoluprácu a prax. Nechýbal ani príhovor generálneho partnera InQb Tatra Banky v zastúpení Jána Hudáka. Pán Hudák predstavil inovácie v oblasti bankovníctva. Porozprával o tom, ako aj bankovníctvo potrebuje neustále inovácie, aby bolo pre zákazníkov atraktívne a poskytovalo im efektívne služby. Posledný príhovor predniesol Pavel Luka zo spoločnosti ESET, hlavného partnera podujatia. Pán Luka predstavil stručný príbeh spoločnosti ESET a jej inovácií a upozornil na nevyhnutnosť inovácií v oblasti dátovej bezpečnosti.

 

 

Po príhovoroch nasledovali prezentácie inovácií jednotlivých vystavujúcich tímov. Každý tím mal 5 minút na predstavenie svojho vynálezu či inovatívnej aplikácie. Svoje inovácie prezentovali najprv študentské tímy. Ako prvý sa predstavil tím Elektromobilita z FEI STU, ktorý sa venuje vývoju prvého elektrického skútra s PEM palivovými článkami na vodík. Doteraz sa im podarilo vyvinúť hybridný pohon pre bojové vozidlo, elektrickú motokáru či ľahký terénny elektromobil.

Mobilné aplikácie sa stali každodennou súčasťou života väčšiny ľudí. Študenti z FIIT STU prezentovali vlastné inovatívne aplikácie s využiteľnosťou v reálnom živote. Tím HwPrint navrhol mobilnú aplikáciu na vytvorenie alternatívneho identifikátora z hardvérových charakteristík mobilných zariadení. Táto aplikácia slúži na vytvorenie hardvérového odtlačku, ktorý posilňuje bezpečnosť prihlásenia sa na server. Vlastnú aplikáciu predstavil aj tím IndoorNav. Aplikácia uľahčuje navigáciu vo vnútri budovy pomocou rozmiestnených bluetooth beaconov (majáčikov). V súčasnosti študenti pracujú na vývoji systému, ktorý by uľahčil a skrátil výrobu mapy a optimalizoval rozmiestnenie majáčikov. Tím Vyhni sa výtlkom prezentoval aplikáciu na automatickú detekciu výtlkov na cestách a ich následné zobrazenie v mape. Aplikáciu vytvorila v rámci svojej bakalárskej práce študentka Monika Sanyová pod vedením Tomáša Kováčika.

Účastníkom sa predstavili aj ďalšie tímy z FIIT STU. Tím ModerateIt vyvinul automatizovanú detekciu nevhodných príspevkov vo webových diskusiách. Toto inovatívne riešenie uľahčí život moderátorom webových diskusií, ktorí musia koordinovať obsah uverejnený v diskusiách. Tím SWIPS vytvoril webovú platformu pre organizáciu šachových podujatí. SWIPS je určený nielen pre organizátorov šachových turnajov, ale i pre šachového hráča. Hráč vďaka tejto platforme môže sledovať aktuálne výsledky turnaja či analyzovať svoje hry. TechNoLogic je študentský tím, ktorý sa zaoberá vývojom vozidla s obsluhou pomocou zariadenia virtuálnej reality.

Na výstave sa predstavil aj STUBA Green Team venujúci sa navrhovaniu a konštruovaniu elektrických monopostov. So svojou novou formulou sa v roku 2015 zúčastnili na súťaži v Nemecku, Maďarsku i Česku. Návštevníci podujatia si mohli formulu obzrieť zblízka pri prezentačnom stole STUBA Green Teamu.

 

 

Slovak diamond group je študentský tím z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU a na TECH INNO DAY prišiel prezentovať diamantovú čističku odpadových vôd. Štandardné čističky nedokážu vodu očistiť od mikropolutantov, ako sú liečivá, pesticídy, drogy či rezistívne baktérie. Čistička od Slovak diamond group používa diamantové elektródy, ktoré sú chemicky odolnejšie a mechanicky stabilné. Diamantové elektródy sa totižto nezanášajú, nerozpúšťajú sa a nekorodujú. Zároveň vydržia dlhodobú prevádzku a dokážu odstrániť mikropolutanty. Produkt je taktiež vybavený senzormi na stanovenie kvality vody.

Na podujatí sa prezentovali aj podnikateľské tímy, ktorým sa ich inovácie podarilo preniesť do reálneho života a vytvoriť z nich fungujúci biznis. Po krátkej prestávke podujatie pokračovalo inšpiratívnymi príbehmi úspešných firiem, kde sa predstavili firma VisibilityWebikon. Júlia Micháleková porozprávala príbeh online marketingovej agentúry Visibility. Účastníkom podujatia odhalila chyby, ktorých sa dopustili a poradila, čomu sa vo vlastnom podnikaní vyvarovať v oblasti riadenia ľudských zdrojov. Príbeh Webikonu prišiel vyrozprávať Peter Nemčok. Webikon sa venuje tvorbe webových riešení prostredníctvom WordPressu. Webikon je „slobodná“ firma, ktorá funguje ako tím. Vo firme sú si všetci rovní. Každý vo firme si sám určí, kedy a čo bude robiť. Všetci sú zodpovední za všetko. Komunikácia vo firme je transparentná. Peter Nemčok odporučil návštevníkom robiť to, čo ich baví najviac a venovať sa tomu aj v pracovnom živote.

Po inšpiratívnych príbehoch nasledovala panelová diskusia o alternatívnych formách financovania – crowdfinancingu. Andrej Wallo zo spoločnosti CONDA a Michal Nešpor zo spoločnosti CROWDBERRY prišli porozprávať o možnostiach získania investícií a financií pre začínajúce podniky či start upy. Obidve spoločnosti prepájajú investorov s podnikateľskými nápadmi. Investori tak môžu investovať do inovatívnych firiem s veľkým potenciálom a dopomôcť im k úspechu.

Posledným bodom programu bola tombola a networking. Do tomboly bol zapojený každý účastník podujatia, či už vystavovateľ, alebo návštevník. Žrebovanie tomboly bolo veľmi napínavé a každý výherca sa z výhry tešil. Po tombole mali účastníci podujatia priestor na networking. Jednotlivé tímy a návštevníci medzi sebou komunikovali, vymieňali si nápady, rady či skúsenosti.  

Podujatie TECH INNO DAY je jedinečnou príležitosťou pre študentov s nápadom sa prezentovať, zviditeľniť a získať kontakty medzi podnikateľmi. Podnikateľské tímy tu zas môžu nájsť potenciálnych zákazníkov či budúcich šikovných zamestnancov. Zároveň je toto podujatie dôkazom, že na Slovensku sú talentovaní mladí ľudia, ktorých aktivita prináša jedinečné inovácie.

Viac informácií o vystavujúcich tímoch nájdete na: http://www.inqb.sk/podujatia/tech-inno-day/

Napísala Jana Hrivňáková
Fotografie zdroj: FB Univerzitný technologický inkubátor InQb , FB Stuba green team