Katarína Komenská – energická, mladá, neustále aktívna, tá čo doma neobsedí

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 06.04.2016
121
1235d
2906
Blog 06.04.2016

 
Meno: Mgr. Katarína Komenská, PhD.
Univerzita: Prešovská univerzita v Prešove
Program: 
Učiteľstvo Anglický jazyk a etichá výchova                                
Ročník: absolventka
Pracovná pozícia:  odborná asistentkapre vedný odbor etika          
Vek: 
31

 
 

 

Prečo si si vybrala štúdium na Prešovskej Univerzite? Keby si mohla vrátiť čas späť, vybrala by si si opäť našu Univerzitu, prečo?

"Vyberala som si podľa študijného programu. Chcela som sa stať učiteľkou angličtiny na strednej škole a vyberala som si preto medzi Prešovom a Banskou Bystricou. Aj keď som vždy túžila žiť na Strednom Slovensku, nakoniec zvíťazil Prešov a neľutujem."

 

 

Pokiaľ viem, študovala si odbor učiteľstvo  anglický jazyk a etická výchova, bola pre teba  profesia „pani učiteľka“ vysnívaná? Učíš aj teraz? Aké to je?

"Áno, profesia to bola vysnívaná, až kým som nezistila, že nemám ten typ trpezlivosti, ktorý je pre učiteľov na základných a stredných školách nevyhnutný. Na niečo je tá súvislá pedagogická prax počas štúdia dobrá. Naozaj vám pootvorí dvere do skutočného sveta učiteľstva. Niektorí spolužiaci sa vrátili z praxe rozhodnutí, že to je niečo pre nich. Ja som sa vrátila zmätená a rozhodnutá o opaku.

A tak som hľadala cestu ako spojiť učiteľstvo s niečím iným."

 

 

Ako vyzeralo tvoje štúdium na vysokej škole? A ako vyzerá dnes?

"Pamätám si na radosť zo štúdia počas prvých rokov štúdia. Ono to bude znieť naivne, ale ja som sa fakt strašne tešila, že môžem študovať to, čo chcem, keďže predtým som strávila štyri roky na obchodnej akadémií. A to mi bolo akosi proti srsti. To však neznamená, že som bola úplne zatiahnutá do kníh a že som vo všetkom excelovala. Samozrejme som väčšiu pozornosť venovala predmetom, ktoré mi boli bližšie,  iným som venovala len toľko energie, koľko bolo nevyhnutné. 

Keď si však spomeniem na študentské časy, sú to prevažne spomienky na kamarátov. To bola veľmi akčná skupina mladých ľudí študujúca rôzne študijné odbory a programami. Tým, že väčšina z nich bývala na internáte, trávili spolu veľa času a vymýšľali si rôzne aktivity a podujatia. Oni boli pre mňa stelesnením študentského života vo všetkej živelnosti a angažovanosti.

Dnes mám pocit, že je to už iné a že študenti nežijú tak komunitne ako to bolo pred pár rokmi. Väčšina z nich sú v Prešove len počas 2-3 dní v týždni a všetky väzby vzťahujú k svojmu domovu.  Nevzniká tak dostatočný priestor na vytvorenie pevných a celoživotných priateľstiev na základe rovnakých hodnôt a názorov. Kamarátstva tu vznikajú skôr účelovo v rámci študijných skupín a tak aj pominú spolu s ukončením štúdia. No možno sa len mýlim. Možno len nevidím do študentského života tak, ako som videla predtým. Môžeme si nahovárať čo chceme, ale ani mladý učitelia už nie sú študenti."

 

 

Čo považuješ za svoj najväčší úspech počas štúdia na VŠ?

"Ani neviem.  Možno štátnicu z etiky, lebo som ju akosi podcenila."

 

 

Čo si myslíš o možnostiach praxe počas štúdia? Pracovala si, brigádovala počas štúdia? Dalo ti to niečo?

"Počas štúdia som nonstop brigádovala, niekedy aj na troch miestach. Dalo mi to veľa, najmä pracovitosť, schopnosť zvládať rôzne zadania naraz, určiť si priority, a taktiež základy time-managementu.  Ku koncu som to už ani nerobila kvôli peniazom, ale kvôli tomu, že ma to bavilo a že som cez brigády poznávala zaujímavých ľudí."

 

 

Čo by si odkázala študentom na slovenských univerzitách?

"Študujte odbor, ktorý Vás baví a neštudujte kvôli tomu, že sa to od Vás očakáva."

 

 

Katka o tebe je známe že si cestovateľka dušou aj telom, kde si vycestovala naposledy, prečo vlastne cestuješ, porozprávaš nám nejaké zážitky?

"Áno, je pravda, že cestujem viac, ako je bežné, ale za cestovateľku by som sa nepovažovala. Často sú moje cesty spojené s prácou a čoraz častejšie sú krátkodobého charakteru. Takže tu vskutku nejde o spoznanie inej kultúry či prírodných krás. Aspoň nie tak často, ako by som chcela.

Naposledy som vycestovala v januári a februári tohto roka. Vtedy som bola v Srbsku, resp. na srbsko-chorvátskych hraniciach v mestečku Šid. V tom čase som tam bola cez OZ Človek v ohrození, ktorý tam mal zabehnutý projekt poskytovanie humanitárnej pomoci utečencom prechádzajúcich balkánskou cestou. Toto bolo kúsok odlišné vycestovanie, keďže som sa dostávala do rôznych situácií, náročných nie len fyzicky ale aj psychicky. No neľutujem ani minútu z mojich dvoch pobytov v Šide a určite plánujem aj ďalší výjazd do podobných oblastí.

Pre mňa sú však veľmi vďačné aj výlety po Slovensku a Čechách, keďže tie sa dajú rýchlejšie a flexibilnejšie zorganizovať. A tak, keď príde náhodný voľný víkend, keď so sebou nemusím brať počítač, odbehnem buď na stredoslovenské lazy, na Moravu, alebo na neromantický, prímestský vidiek k babke na Zemplíne. "

 

 

Ako tráviš voľný čas?

"Voľný čas? To je čo?

Ale nie, v súčasnosti ho občas mám. A tým, že konečne sa mi podarilo dostať všetky moje knihy na jedno miesto a vybudovať si svoju domácu knižnicu, tak som sa vrátila k čítaniu beletrie. Rada chodím do divadla a milujem naplánované prázdniny bez mobilu, notebooku a internetu. Zvyšok voľného času trávim s priateľmi. "

 

 

Čo by si chcela  v živote dosiahnuť?

"Ja som to už dosiahla. Som spokojná a šťastná, mám prácu, ktorá ma baví, mám kde bývať, mám svojich blízkych, a nie som od nikoho závislá. Môžem cestovať, no mám sa kde vrátiť. Viem byť sama so sebou, no zároveň mám ľudí, ktorí by ma neopustili a stáli by mi po boku. Ak čakáš na nejaké kariérne plány, tak tie nemám. Aj keď sa to nezdá, ja v tomto ponímaní nie som veľmi ambiciózna."

 

 

Obľúbený citát na záver?

"Ja asi nemám obľúbený citát. Asi by som ho aj tak len skomolila, keby som ho použila. A aj tak mi to vždy pripomína seriál Myšlienky zločincov, ktorý na začiatku a konci každej epizódy niečo múdre povedia. – ale to tam nepíš :-D    (ale napísali sme Katka. ĎAKUJEM za rozhovor a prajem Ti veľa úspechov v pracovnom, ale aj v súkromnom živote, Ivana) "

 

 

Prečítajte si tiež článok o úspešnom absolventovi ŽU:
 

 

Rozhovor spracovala Mgr. Ivana Doričová,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2016 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.