Učenie sa financiám hrou

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 03.04.2016
7
1263d
1759
Blog 03.04.2016

Učenie pomocou hry vedomosti prináša. Náš AZU tím v Bratislave mal možnosť priučiť sa svetu financií na internom workshope, kde im bola predstavená hra Cashflow. Ako to prebiehalo a o čom hra Cashflow vlastne je, sa dozviete ďalej v článku.

Stolová hra Cashflow je vzdelávacia hra, ktorú vytvoril Robert Kiyosaki, autor kníh o budovaní pasívneho príjmu a o získaní finančnej nezávislosti. Hra predstavuje interaktívnu pomôcku pre finančné vzdelávanie, pretože napodobňuje reálne finančné stratégie a situácie zo života. Hráči tak pri hre získavajú poznatky o osobných financiách a investovaní bez toho, aby riskovali skutočné peniaze.

 

 

Hra by mala naučiť hráčov rozumieť svojim financiám a finančným tokom tak, aby získané informácie a skúsenosti z hry vedeli využiť aj v reálnom živote. Či sa to hre skutočne aj podarilo vám odhalí jeden z členov nášho tímu, ktorý sa workshopu zúčastnil:

„O piatej sme sa stretli v zasadačke. Všetkých príjemne potešili obložené chlebíčky, minerálka a káva v rohu s občerstvením. Nálada bola priateľská a uvoľnená.

Postupne nás pribúdalo, až sme boli všetci. Keď som videl pred sebou hraciu dosku hry Cashflow, bol som mierne zmätený a neveril, že túto hru len tak pochopím. Kopa políčok, rôznych značiek a sto druhov kariet. Po prvotnom vysvetlení základných pravidiel sa mi zdala hra zaujímavá, no stále vo mne pretrvávala neistota. Rozdelili sme sa na družstvá po dvoch až troch a rozdali si figúrky.

Prvé tri kolá sme mali sprievodcu pravidlami, ktorý nás na všetko upozorňoval. Podľa políčka sme si vyberali karty s príležitosťami, rizikami a vyberali, do čoho investujeme a do čoho nie. Pomaly, ale isto som sa vžíval do pravidiel, a čoraz viac mi pripadali logické a zo života. Hra sa rozbiehala, prišli prvé veľké obchody. Každý sa snažil dostať von z krysieho závodu, teda prevýšiť svoje mesačné náklady pasívnym príjmom.

 

 

Niektorým z nás sa darilo a napredovali, iní sa topili v dlhoch a výdajoch, presne ako v živote. Ide len o to, akú kartu si vyberieme.

Vyskúšali sme si, ako funguje obchodovanie, pôžičky a mnoho ďalšieho. Samozrejme len na jednoduchom príklade, no i tak to bolo poučné.  Ešte dlho po dohratí som cítil, koľko mi tých pár hodín dalo do života. Cashflow nám mal ukázať základné princípy, ako si vytvoriť pasívny príjem, či ako sa k nemu priblížiť, čo si myslím, že táto hra splnila.“ 

Napísali Jana Hrivňáková a Ladislav Turányi