Adrián Kuba: Nehľadajte zbytočné výhovorky

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 02.12.2015
114
1356d
5310
Blog 02.12.2015

 
Meno: RNDr. Adrián Kuba
Univerzita: Prešovská univerzita v Prešove
Program: 
Geografia v regionálnom rozvoji                           
Ročník: Absolvent
Pracovná pozícia:  Marketingový manažér                                  
Vek:  27

 
 

Čo ťa viedlo ísť študovať na Prešovskú Univerzitu?

"Myšlienkou výberu vhodnej vysokej školy som sa začal zaoberať  rovnako ako väčšina mojich spolužiakov už koncom svojich gymnaziálnych čias, ktoré som prežil v rodnom Prešove. Pri výbere univerzity som sa rozhodol vsadiť na svoj vlastný úsudok a moje silné stránky (nie na rady a odporúčania mojich rodičov :) ), a preto som sa vo finále rozhodoval medzi geografickými vs. masmediálnymi odbormi. Nakoniec zvíťazili tie geografické, keďže som si povedal, že svoje komunikačné a prezentačné schopnosti môžem a dokážem rozvíjať aj bez špecializovaného štúdia v tomto odbore.

Rozhodnutie pre geografiu bolo teda definitívne, otázkou zostávala „destinácia“. Prihlášky som si podal na geografické pracoviská na UK v Bratislave, UKF v Nitre a PU v Prešove, no po porade s mojou učiteľkou geografie na gymnáziu, a po vyhodnotení všetkých silných a slabých stránok daných pracovísk som sa nakoniec ako správny lokálpatriot rozhodol pokračovať vo svojom študijnom raste na FHPV PU v Prešove, konkrétne na Katedre geografie a regionálneho rozvoja (v súčasnosti už Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky), ktorá už vtedy patrila k špičkovým pracoviskám v rámci Česka a Slovenska, čo potvrdzovali aj výsledky nezávislých ratingových a rankingových agentúr."

 

 

Čo pre teba znamená/znamenalo štúdium na vysokej škole?

"Štúdium bolo pre mňa rozhodne školou praktickosti, sebestačnosti, spolupráce a osobného rozvoja. Dalo mi nové priateľstvá, nové možnosti ďalšieho rastu, no samozrejme ukázalo aj mnoho „výkričníkov“ v podobe vecí a situácií, ako by systém a medziľudské vzťahy fungovať nemali."

 

 

Čo považuješ za svoj najväčší úspech počas štúdia na VŠ?

"Život je aj o zdolávaní prekážok a prekonávaní samého seba, čo v konečnom dôsledku formuje osobnosť. V dnešnej dobe si už človek môže povedať, že vyštudovať univerzitu a ešte k tomu v Prešove – tak to „ľavou zadnou“, no ja sa s týmito tendenčnými názormi nestotožňujem, a medzi jeden z úspechov štúdia na univerzite zaradzujem aj jeho samotné úspešné ukončenie. Ďalším nesporným úspechom, no skôr poctou pre mňa bolo udelenie Ceny dekanky Fakulty humanitných a prírodných vied PU za organizáciu a vedenie školských a mimoškolských aktivít, s čím boli spojené dve aktivity, ktoré sa mi podarili zrealizovať počas magisterského stupňa štúdia na univerzite. Prvou bolo zorganizovanie návštevy europoslankyne na Prešovskej univerzite v Prešove a následné pozvanie na návštevu do Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Druhou pre mňa osobne najvýznamnejšou aktivitou a úspechom zároveň, bolo založenie firmy a spustenie jedinečného projektu svojho druhu doposiaľ na Slovensku, ktorým bolo kopírovanie študijných materiálov pre študentov ZADARMO!"

 

 

Čo by si poradil súčasným študentom?

"Byť aktívny v škole, vo svojom súkromí a nebáť sa vytŕčať z radu, lebo aktivita zvyšuje úspech :-). Chopiť sa akejkoľvek príležitosti, prednášky, stáže, brigády alebo práce čo sa im počas štúdia naskytne. Významný americký spisovateľ a filozof Elbert Hubbard raz povedal, že „najväčšou chybou, ktorú môžete v živote urobiť, je stále mať strach, že nejakú urobíte“. Nech jednoducho nehľadajú zbytočné výhovorky, že sa niečo nedá, pretože za všetkým ich úspechom aj neúspechom stojí osoba, na ktorú sa ráno pozerajú v kúpeľni v zrkadle :)"

 

 

Študoval si aj v zahraničí?

"Nie neštudoval, no teraz s odstupom času to hodnotím negatívne, že som nevyužil možnosti štúdia v zahraničí (prostredníctvom rôznych výmenných študijných programov a grantových schém na to určených). Práve preto som aj v predchádzajúcej odpovedi apeloval na využívanie takýchto zahraničných stáží. Jednu dvojtýždňovú stáž v španielskej Girone a prakticky celom katalánskom regióne som predsa len absolvoval, v rámci trilaterálneho projektu univerzít z Fínska, Španielska a Slovenska pod názvom „The faces of landscape“"

 

 

Je niečo čo si sa v zahraničí naučil a rád by si to zaviedol aj doma?

"Raňajky, obedy prípadne spoločná kávička s profesormi v univerzitných kantínach – výborná vec na vytváranie lepšej klímy a vzťahov medzi pedagógmi a študentmi :)"

 

 

Pracoval si už počas štúdia?

"Áno samozrejme. Najprv ako telemarketingový pracovník. Neskôr som sa venoval obchodu v jednej zo štruktúr spoločnosti zameranej na MLM v oblasti financií (čo asi vyskúšal každý vysokoškolák, ktorý chcel od života získať viac :) ), a práve táto pracovná skúsenosť mi dodala potrebnú sebadôveru a znalosti, ktoré som neskôr zužitkoval pre rozbehnutie tohto startupu."

 

 

Čo všetko si sa musel naučiť aby si zvládol aktivity popri škole?

"Efektívne a hlavne racionálne nakladať so svojim časom. Pre lepšie zvládanie odporúčam knihu od Briana Tracyho: Najprv zjedzte žabu :)"

 

 

Na akých projektoch si pracoval?

"Počas pôsobenia na univerzite som teda ešte z pozície študenta pracoval na projekte kopírovania zadarmo pre študentov univerzity, neskôr s povolením vtedajšieho vedenia univerzity som založil oficiálnu facebook fan page univerzity - UNIPO FAN, čím sa výrazne zlepšila a zjednodušila komunikácia smerom z univerzity k študentom, zamestnancom a jej návštevníkom, no a potom už počas pracovnej anabázy na Prešovskej univerzite v Prešove som sa v štruktúrach univerzity venoval komunikácii s externými reklamnými partnermi, a taktiež participácii na príprave veľkých univerzitných kultúrno-spoločenských podujatí, ako napr.: Deň otvorených dverí, Reprezentačný ples, Deň univerzity – UNIPO DAY, univerzitný hudobný festival – UNIPO FEST a.i."

 

 

Pracuješ teraz na nejakom projekte?  O čom je ten projekt?

"Áno, tak momentálne svoje aktivity rozvíjam v Košiciach, kde mám na starosti projekt mestskej kultúrnej aplikácie GO KOŠICE, ktorý bol logickým vyústením kultúrnych aktivít a infraštruktúry, ktoré sa naštartovali počas obdobia a hlavne roka, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Aplikácia pre mobilné telefóny je akýmsi mestským kultúrnym kompasom pre návštevníkov a občanov mesta Košice, ktorý pre nich sonduje čo, kedy a kde sa v Košiciach deje v oblasti umeleckého, kultúrneho a spoločenského vyžitia. Samozrejme mám aj nejaké vlastné projekty, ktoré ešte neuzreli svetlo sveta a preto by som o nich ešte nechcel vravieť, keďže sú v prípravnej fáze."

 

 

Ako tráviš voľný čas?

"Voľného času je momentálne už trošku pomenej (nie ako tomu bolo na VŠ :) ). Keďže som sa pred nedávnom osamostatnil, tak o zvyšok môjho voľného času sa starajú klasické práce v domácnosti akými sú napr. pranie, žehlenie, upratovanie a sem tam aj kuchyňa :-) .Stále si však treba udržiavať dobrých priateľov nablízku, a preto nezabúdam ani na aktívny oddych či už s kamarátmi z Fakulty športu PU vo fitku, alebo pri nejakých kolektívnych športoch či spoločenských akciách. Samozrejme nesmiem zabúdať na dobrú knihu, kde sa aktuálne chystám na knihu od úspešného amerického filozofa Napoleona Hilla: Jak přelstít ďábla."

 

 

Ak by si mal možnosť zmeniť čokoľvek vo svojom živote, čo by to bolo?

"V mojom prípade určite nechať viac vyniknúť pravú „emocionálnu“ hemisféru mozgu pred tou ľavou „racionálnou“ hemisférou, no obávam sa, že to nie je v mojich silách :)"

 

 

Venuješ sa nejakému športu?

"Aktívne už nie. Počas gymnázia a na VŠ som sa venoval aktívne florbalu (so spolužiakmi sme ho na gymnáziu prakticky ako prví rozbiehali v Prešove), no teraz už len rekreačne rôzne kolektívne športy, prípadne cyklistika a turistika."

 

 

Ktorá krajina ťa láka a prečo?

"Kuba. Odpoveď prečo nájdete v mojom priezvisku :)"

 

 

Obľúbený citát na záver?

„Váš čas je obmedzený, tak ho nemíňajte na život niekoho iného. Nenechajte sa ovplyvniť názormi iných. Prehlušia váš vnútorný hlas. A čo je najdôležitejšie, nájdite v sebe odvahu nasledovať srdce a vlastnú intuíciu. Ony totiž už dopredu vedia čím sa skutočne chcete stať. Všetko ostatné je druhotné.“ /Steve Jobs/

„Ak neviete, do ktorého prístavu plávate, žiaden vietor pre vás nie je priaznivý.“ /Seneca/

    

 

 

Prečítajte si tiež článok o úspešnej študentke UMB:
 

 

Rozhovor spracovala Ivana Doričová,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2015 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.