Zuzana Krnáčová - väčšinou som mala dve brigády súčasne

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 25.11.2015
28
1368d
2950
Blog 25.11.2015

 
Meno: Zuzana Krnáčová
Univerzita: STU Bratislava
Program: 
Bc. – Stavebná fakulta, Ing. – FIIT                             
Ročník: Absolvent
Pracovná pozícia:  Technical account manager                          
Vek:  26

 
 

Zuzka už ako študentka ,,pchala,, nos všade, kde sa len dalo. Mala (aj má) veľa aktivít a aj preto je dnes uznávanou nielen v študentskej komunite.  Získala aj Cenu Prvej dámy SR Silvie Gašparovičovej pre úspešný príbeh mladej podnikateľky, ktorá vyvíja, vyrába a predáva detský nábytok na slovenskom trhu z tuzemských materiálov.   

 

 

Pre verejnosť je ešte stále spojenie žena a IT niečo, čo k sebe nepatrí a zrejme sa často s touto otázkou stretávaš, ale predsa sa spýtam aj ja, ako si sa k štúdiu tohto odboru dostala ? Túžila už malá Zuzka byť ,,ajťáčkou,,  :-) ?

"K IT som sa dostala na strednej škole, keď sa na gymnáziu v Žiari nad Hronom otváral odbor informatika. Bavila ma dovtedy matematika, tak som to skúsila. Tam som sa dostala k programovaniu a už to išlo smerom k IT.  Predtým na základnej škole som chcela byt chvíľu učiteľka, chvíľu doktorka, a tak sa to menilo. Mala som okolo seba veľmi malo ľudí z IT, takže som ani nevedela že mam takúto možnosť."

 

 

Keďže už nejaký ten mesiac si po škole, môžeš sa pokúsiť zhodnotiť výchovu škôl (resp. tvojej) pre prax ? Pripravila ťa dostatočne ? (Samozrejme, že berieme do úvahy aj potrebné samoštúdium). Pripravila ťa škola na profesijný život ?

"Ja si nemyslím, že škola má študenta na niečo pripraviť. Študent má chodiť do školy a popri tom sa pripraviť na prax. Ja som sa počas školy pripravila na prax dobre a prostriedky, ktoré mi škola na to ponúkla boli veľmi dobré :-)."

 

 

Vyskúšala si počas štúdia aj štúdium /stáž v zahraničí ?

"Nie a doteraz to ľutujem. Možno aj preto som rok po skole zbalila svoje dva kufre a odsťahovala sa do Londýna."

 

 

Na škole ťa poznalo veľa ľudí, hlavne kvôli tvojej aktivite v študentských organizáciách. Čo ta podnietilo zapojiť sa do takých aktivít ?

"Študentské organizácie sú jedna z možností, ktoré ponuka škola v rámci prípravy na prax. Mne sa z organizácií najviac páčil YNET, ktorý spravuje siete na internátoch STU. Po niekoľkých mesiacoch som v rámci organizácie našla vzdelávací projekt How-Know, ktorý bolo treba znovu rozbehnúť. Tak som sa do toho pustila a hodnotím to, ako jedno z najlepších rozhodnutí, aké som, kedy urobila. Pôsobiť v prostredí, ktoré vymysleli študenti, riadia ho študenti, sami hľadajú zdroje na financovanie a zároveň prinášajú iným študentom niečo užitočné je skúsenosť, ktorú odporúčam každému, kto študuje na vysokej škole. "

 

 

Prečo odporúčaš tieto aktivity študentom aj napriek náročnému štúdiu techniky ?

"V prostredí, kde nie je žiadna vyššia autorita (učiteľ, profesor, rodič, škola) môže študent realizovať svoje nápady. Samozrejme najprv si ich vymyslí, potom presvedčí ľudí okolo seba, že je to dobrý nápad, aby mu s nim pomohli. Potom začne na nápad realizovať, zoženie financie,proste ako keby podnikal alebo pracoval v praxi.

Zamestnávatelia nechcú absolventov, ktorí iba urobia to, čo im niekto povie. Hľadajú ľudí, čo budú hľadať spôsoby, ako sa veci dajú zlepšiť a priniesť firme nejaký profit. Práve v študentských organizáciách sa to dá naučiť.

A ak nejaký študent argumentuje tým, že štúdium techniky je na 24 hodín 7 dni v týždni, tak by som sa s nim rada zoznámila, lebo to musí byt strašný macher vo svojom odbore. :-) "

 

 

Dala sa so všetkými  tvojimi aktivitami skĺbiť aj práca ?

"Jasne, väčšinou som mala dve brigády súčasne, robila som adminku pre menšie firmy (oprava PC, inštalovanie sofvéru, sprava serverov a desktopov). Všetko je to o prioritách a tie som mala počas školy určené na: práca, študentská organizácia a úspešné dokončenie školy. Nemali poradie, a preto som riešila všetky tri súčasne. Nie preto, že musím, ale preto, že som chcela.  Skôr bol problém s motiváciou, ktorú som v istom období nevedela nájsť pre študentskú organizáciu, a preto som po 3 rokoch odišla a nechala to na mladších študentov. Potom som veľmi ťažko hľadala motiváciu na dokončenie školy, ale našťastie som ju našla a je zo mňa Ing. :-) "

 

 

Často vidím tvoje fotky, ktoré už sú viac zo zahraničia ako zo Slovenska. Odišla so za prácou alebo dobrodružstvom?  Má pre teba väčší (profesijný) význam práca/ život mimo tvojej rodnej hrudy ?

"Momentálne pracujem v Londýne od septembra 2015. Odišla som hlavne za pracou a za frajerom :-). A je to aj celkom dobrodružstvo, takže aj preto som tu. Práca v IT v Londýne je iná ako na Slovensku. Ja robím v AOL, ktoré ma v Londýne vedenie všetkého medzinárodného obchodu. Medzinárodný znamená všetko okrem USA. Mám tu možnosť byť pri rozvoji obchodu a novej technológie na úplne nový trh, robím technické školenia priamo pre ľudí z rôznych krajín. Na Slovensku by som sa k niečomu takému nedostala.

Na Slovensko sa však pravdepodobne vrátim. Len ešte neprišiel ten správny čas :-). "

 

 

Spolu s kamarátmi ste sa rozhodli aj podnikať. Založili ste firmu s detským dizajnovým nábytkom villo.in a viem, že to nebolo len hocijaké hranie sa na piesku a v relatívne krátkom čase ste zaznamenali úspech a uznanie. Vyhrali ste aj rôzne ocenenia  (alebo teda boli ste finalistami v súťažiach). Ako vnímaš túto oblasť tvojho života ?

"Túto oblasť života vnímam, ako jedno z najlepších rozhodnutí, aké som, kedy urobila. Keď sa dostanete z takého hrania sa na piesku na niečo, čo je už reálny biznis a zaujímajú sa o to zákazníci, pripadne média. Určíte odporúčam vyskúšať podnikanie každému. Ja som si viac začala uvedomovať hodnotu zamestnanca vo firme, koľko zisku by som ja mala priniesť firme, aby si ma mohla dovoliť platiť.

Zároveň sme sa pri tom všetci, čo sme vila založili naučili naozaj veľa. Pre mnohých z nás to bola prvá podnikateľská skúsenosť a stále sa v nej rozvíjame a vymýšľame, ako to posunúť ďalej. Pritom nikto sa tomu nevenuje na full-time, každý ma inú pracú, ktorá ho živí. Nie je to takto veľmi ľahké, ale aspoň sa snažíme niečo robiť inak ako väčšina ľudí."

 

 

 

Prečítajte si tiež článok o úspešnej študentke UMB:
 

 

Rozhovor spracoval Kristína Vaňová,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2015 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.