Jakub Szász "keep chasing the vision"

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 31.10.2015
0
1393d
2600
Blog 31.10.2015

 
Meno: Jakub Szász
Univerzita:  Technická univerzita v Košiciach
Program: FEI – Katedra kybernetiky a umelej inteligencie 
Ročník: 2. Ing
Pracovná pozícia:  CropTech. Smart Hydroponic Systems
Vek:  23

 
 

Ako vyzerali tvoje začiatky na vysokej škole?

"Je niekoľko typov ľudí, ktorí sa rozhodnú študovať na vysokej skole. Od tých, ktorým je už na prvej hodine jasné, že im to prostredie a človek za katedrou jednoducho nesedia, až po tých, ktorí si nič iné ako „A“ zo skúšky nepripustia. Nepatril som síce ani do jednej z týchto extrémnych skupín, no vďaka dobrým základom z matematiky, za ktoré vďačím najmä pani Mgr. Gabriele Andrášovej #GT12, bolo prechádzať sitom prvého a druhého ročníka o niečo jednoduchšie.

Toto obdobie sa samozrejme nezaobišlo bez niekoľkých prenesených predmetov, omeškaných termínov, zadaní alebo presedeného zadku. Napriek tomu sa mi všetko podarilo úspešne zvládnuť, a to práve aj vďaka ľudom okolo mňa, ktorí ma neskutočne podporovali."

 

Venoval si sa nejakému športu, a aké si dosiahol výsledky? Aký si mal študentsky život?

"Od malička som bol vedený rodinou ako k vzdelaniu, tak aj k športu. Práve vodné lyžovanie bolo športom, ktorý som si vybral ako 8-ročný, keď som pri preskúmavaní sídliska Nad jazerom narazil na ľudí, čo lyžovali v lete a ešte k tomu po vode?!

Počas mojej športovej kariéry som získal niekoľko ocenení z domácich ale aj medzinárodných súťaži. Dnes sa venujem vodnému lyžovaniu zriedkavejšie, no areál vodno-lyžiarskeho vleku Nad jazerom je stále miestom, ktoré pre mňa znamená relax, zábavu, priateľov a niekoľko športových možností na vyžitie tela aj ducha. ;-)

Študentskému životu som sa taktiež nevyhol. Nový svet, noví ľudia, nové možnosti. Povedať „nie“ na dobrú párty je všetko, len nie jednoduché. :-D "

 

Ako ti to pomohlo v štúdiu?

"Či už pri športe alebo počas spomínaného študentského života som neustále spoznával nových ľudí, s ktorými som sa snažil nadviazať korektné vzťahy. Nechcem povedať, že bez ľudí by to nešlo, no často vám nové známosti, možno ani neviete ako, otvoria dvere k vašim túžbam alebo cieľom."

 

 

Vieme že máš rozpracovaný projekt CropTech. Popíš nám ho - ako si sa k nemu dostal a kde si sa s ním dostal ?

"V podstate základnou myšlienkou celého projektu je systém, ktorý by dokázal vypestovať rastliny v hydroponickom systéme (hydropónia: spôsob pestovania rastlín bez použitia zeminy) bez potreby zásahu ľudského faktoru. Viac sa môžete o projekte dozvedieť na www.croptech.com alebo na našej FB funpage: Croptech. Smart hydroponic systems.

K projektu som sa dostal ešte v rámci bakalárskej práce, keď môj kolega Ing. Martin Paľa tento projekt rozbiehal v rámci svojej dizertačnej práce na KKUI. Neskôr, po úspechoch na minuloročných Startup awards (2014) v kategórií Society, projekt nabral otáčky. Vyformoval sa tím 5 ľudí z oblasti kybernetiky, umelej inteligencie a strojárstva, získali sme investíciu (Neulogy ventures), priestory (Startup centrum TUKE) a začali sme naplno makať.  Momentálne sme vo fáze vypúšťania prvých systémov na monitoring a kontrolu prostredia v podobe beta-testingového programu.

Projekt ma stiahol najmä preto, že hydropónii som sa venoval už pred tým, ako som sa o projekte dozvedel. To spôsobilo, že myšlienka spojenia prírody a zariadenia ovládaného počítačom mi prišla ako niečo, čo som predtým mohol vidieť len v sci-fi filmoch situovaných minimálne do roku 2060. "

 

 

Čo plánuješ do budúcnosti? PhD.?

"Plánovať momentálne niečo na viac ako pol roka dopredu nemá zmysel. Počkám si, ako sa veci vyvinú počas nasledujúcich 8 mesiacov, a potom možno budem mať na túto otázku konkrétnejšiu odpoveď. Doktorandskému štúdiu však veľké šance nedávam. Nemyslím, že je to niečo, čo by ma dokázalo napĺňať."

 

 

Myslíš, že dokážeš zmeniť svet ?

Chcem zmeniť svet? Tu sa mi hodí jeden z Darwinových citátov: ,, Nie je to ten najsilnejší, kto prežije, ani ten najinteligentnejší, ale ten, kto sa dokáže najlepšie prispôsobiť.“

 

 

 

Prečítajte si tiež článok o úspešnom absolventovi STU:
 

Rozhovor spracovalo AZU Košice,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2015 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.