Peter Čelko - Vďaka aktivite na škole som získal prvé pracovné miesto

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 15.10.2015
42
1409d
2691
Blog 15.10.2015

 
Meno: Peter Čelko
Univerzita:  UMB Banská Bystrica                                                      
Ročník: absolvent
Pracovná pozícia:  podnikateľ
Vek:  27

 
 

Peťo, prečo si si vybral túto VŠ?

„Do Banskej Bystrice som sa dostal náhodou. Všetci v našej rodine majú vysokoškolské vzdelanie, tak som nemohol byť výnimkou. Nevedel som však dobre ani dejepis, ani chémiu, fyzicku, biolóiu. Tak som sa rozhodol pre ekonómiu. Chcel som byť krízový manažér, podľa Rezešovcov. Dodnes neviem, čo to presne je, ale vyzeralo to sexi. Boli mladí, mali obleky a pravdepodobne zarábali ťažké peniaze.

Podal som si prihlášku do Banskej Bystrice, Zvolena a na jazykovú školu do Košíc. Na moje prekvapenie ma všade prijali. Rozhodol som sa pre Banskú Bystricu, lebo to bolo najbližšie k Lučencu a škola sa mi zdala lepšia ako tá vo Zvolene. Toto rozhodnutie som nikdy neoľutoval.“

 

 

Ako vyzeralo Tvoje štúdium na VŠ? 

Začínal som ako “poctivý” študent, ktorý všade nosil laptop a písal si poznámky. Ostatní si ich potom odo mňa pýtali. Končil som tak, že som strávil viac času v posilňovni a u prodekana pre pedagogickú činnosť ako na prednáškach.Nebojte sa, nebol som v problémoch, práve naopak. Vďaka spolubývajúcemu som sa dostal do Študenskej Rady Ekonomickej Fakluty Univerzity Mateja Bella. On bol v tom čase podpredseda a ja som ani len netušil, že o (doslova) pár rokov ním budem tiež.“

 

 

Čo považuješ za svoj najväčší úspech počas štúdia na VŠ?

„Keď som sa stal členom, tak bola ŠR EF UMB len papučková organizácia na intráku. No, keď sme ju spolu s Milenou Stančíkovou prebrali, tak sa začali diať veci. Transformovali sme ju na občianske združenie, začali sme vydávať školský časopis, organizovať odbery krvi, predaj fakultných mikín a hlavne kultúrno spoločenské podujatie “Ekonómovia v Pohybe”

Dokážete si predstaviť, že sa celá fakulta stretne pri pive a pečenej klobáske a zašportuje si? Potom si ľudia posedia v tráve? A to na fakulte, kde väčšina študentov uteká v stredu domov, prípadne sa ešte zdržia na diskotéke?

Najťažšie obdobie bolo, keď Milena Stančíková - predsedkyňa odišla do Slovinska a ja som celú ŠR EF UMB riadil “sám”. Vtedy sa mi s mojim tímom podarilo predať 80 mikín za 2 dni, bez jediného eura investovaného do reklamy, vďaka sociálnym sieťam. Otec mi stale hovoril, prečo to robím, keď mi to nezarába, no ja som vedel, že mi to raz pomôže. A mal som pravdu.“

 

 

Ako ti pomohli mimoškolské aktivity v uplatnení sa na trhu po skončení VŠ? 

„Vďaka networkingu a kontaktom, ktoré som získal kvôli aktivite na škole som získal prvé pracovné miesto - v startupe TrashOut, ešte pred tým, ako som zoštátnicoval.

S TrashOutom, sme sa dostali do finále súťaže AppCup organizovanej Microsoftom v rámci IAMCP konferencie v Bruseli. Taktiež si nás vybrala Telefónica do inkubátoru Waya Praha na Václaváku.“

 

 

Čomu sa v súčasnosti venuješ?

"Pred 2 rokmi, som si založil vlastné podnikanie a dnes prostredníctvom môjho webu www.namaximum.eu pomáham malým a stredným podnikateľom zarábať viac vďaka Facebooku.Robil som najväčšiu kampaň na Českom a Slovenskom internete s názvom Makač vs Boháč a spolupracoval s TOP infopodnikateľmi Slovenska ako sú Martin Mažár, Michal Kopecký, Andy Winson a ďalší."

 

 

 

Prečítajte si tiež článok o úspešnom absolventovi UMB:
 

Rozhovor spracoval Katarína Burdelová,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2015 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.