Andrej Brník- Počas školy som spoznal veľa vynikajúcich ľudí

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 10.10.2015
128
1414d
5430
Blog 10.10.2015

 
Meno: Andrej Brník
Univerzita:  UCM Trnava
Program: masmediálna komunikácia                                                 
Ročník: absolvent
Pracovná pozícia:  odborný asistent FMK UCM
Vek:  28

 
 

Pred nedávnom si skončil PhD. stupeň. Ako by si zhodnotil osem rokov na vysokej škole?

"Človek nikdy nevie do čoho ide. Keď odchádza zo strednej školy, tak má rôzne očakávania. Nakoniec zistí, že nie všetko čo čakal mu škola naozaj ponúkne. Na vysokej škole je to už o tebe samom. Nespoliehaš sa už na rodičov. Ideš sám a od začiatku si buduješ svoj život. Ja osobne som na vysokej škole zistil niekoľko zaujímavých faktov. Škola sa dá buď to absolvovať alebo vyštudovať. Tí čo nič nerobia a len sa bavia, flákajú a na prednáškach spia tú školu absolvujú. Potom je tu tá druhá kategória. Ľudia, ktorí študujú, hľadajú informácie, zaujímajú sa o dianie, aktívne sa zapájajú do vysokoškolského a akademického života. Tí školu vyštudujú. Rozdiel medzi oboma skupinami je markantný. Jedny skončia ako barmani alebo pomocní pracovníci a personál, iní si nemajú problém nájsť prácu. Obe skupiny sa navzájom potrebujú. Systém na Slovensku je nastavený bohužiaľ na kvantite nie na kvalite. A tak tí čo naozaj študujú a je ich menej, tí potrebujú absolventov – flákačov, aby škola dostala viac peňazí (pretože čím viac študentov tým viac peňazí) a mohla tak čerpať z väčšieho balíka peňazí a tak budovať, vybavovať, modernizovať a pod. Nevravím že sa netreba zabávať. Najlepšia je stredná cesta. Nájsť si správnu partiu, vedieť sa zabaviť, odreagovať. A vďaka tomu získate neoceniteľné kontakty, ktoré vám v budúcnosti pomôžu. Neľutujem ani jediný deň, jedinú hodinu, jedinú minútu na svojej škole."

 

 

Čo považuješ za svoj najväčší úspech na škole?

Možno tu každý čaká veľa materiálnych vecí, ale nie. Pre mňa je najväčší úspech priateľstvo. A nie jedno. Počas školy som spoznal veľa vynikajúcich ľudí. Dodnes sme spolu v kontakte. Niekedy síce veľmi ľutujem že nás rozdeľuje veľká vzdialenosť, ale komunikačné technológie to uľahčujú. Ono tie priateľstvá nevznikajú naraz. Formuj sa dlho ako keď si voda razí koryto rieky. Ale stoja za to. Vďaka nim si možno ľahšie nájdete prácu, možno pomôžete zase vy niekomu nájsť si prácu. Dostanete sa niekde skôr v rade ako iný."

 

 

Založil si na univerzite rádio aetter.sk . Ako vznikol tento nápad? A ako sa ti ho podarilo realizovať? 

V prvom rade treba podotknúť, že všetko čo som robil, som nerobil sám. Rádio vzniklo aj vďaka iným ľuďom. Fakulta masmediálnej komunikácie nemala na svojej pôde okrem printového časopisu ateliér žiadneho iného zástupcu elektronických médií. V tom čase sme sa spolu s partiou mojich spolužiakov nadchli nápadom, vytvoriť študentské online rádio. Keďže nikto z nás nemal žiadne skúsenosti, tak sme začali tento projekt budovať úplne od nuly. Musím vyjadriť poďakovanie aj vedeniu FMK, ktoré ihneď tento nápad podporilo aj finančne aj priestorovo. A tak vzniklo niečo, kde študenti naberajú aspoň základné znalosti o vysielaní v rozhlasovom štúdiu a príprave programu. Snažíme sa čo najvernejšie kopírovať prostredie aké je aj v reálnych rádiách. Okrem toho sme vytvorili aj web portál, kde študenti nájdu veľa zaujímavých informácií. Môžem povedať, že mám veľa šikovných študentov, ktorých táto práca baví. A to keď vás môžu počúvať spolužiaci ale aj priatelia, ktorí na našu školu nechodia je ako bonus za tvrdo odvedenú prácu. Už niekoľko našich absolventov z rádia pracuje dodnes v komerčnom alebo verejnoprávnom sektore. Aj o tom je život na škole. Netreba sa báť prísť s novým nápadom. Ak máte dobrú myšlienku, ktorá môže školu posunúť je dobré, keď sa o ňu podelíte aj s vedením fakulty alebo univerzity. A viem, že vás vypočujú a nápad podporia. Ďakujem, že aj náš nápad podporili a tak každý rok vytvárame rozhlasový program s približne 40 študentmi pre našich poslucháčov.   “

 

 

Aké projekty/eventy máš za sebou a čo ta inšpirovalo na nich pracovať?

„Je toho viac čo som už stihol. Počas školy sme okrem rádia spolu so Zdenkou Sekerešovou (momentálne hovorkyňou BB) a Martou Kaššovou (pracuje v zahraničí) zakladali študentskú radu. Na ňu nám neskôr však veľa času neostávalo a tak sme z nej odišli, ale myslím že ostala v dobrých rukách. So študentskou radou sme priniesli aj obľúbenú akciu UNIVERZITOVICA. Pamätám si keď sme vymýšľali ten názov, veľa ľudí nás kritizovalo, že je to ťažko zapamätateľné a ľudia si to nebudú pamätať. Na fakulte som počas doktorandského štúdia spolupracoval a stále participujem už aj ako pedagóg na propagácii Fakulty. A v časoch kedy klesá počet študentov stredných škôl, je potrebné vynaložiť väčšie úsilie o to zviditeľňovať našu fakultu viac ako inokedy. Čo ma troška mrzí, že univerzita si to ešte neuvedomuje a neinvestujeme do toho viac peňazí. Ale časom bude nútená robiť pre propagáciu viac. Okrem školy som sa vďaka mojej kamarátke Zdenke ocitol aj ako spoluorganizátor pri Medzinárodných leteckých dňoch na Sliači. Prvý krát som tam rozbiehal dočasné rádio, ktoré vysiela počas tohto podujatia. A som rád, že aj naši študenti z rádia aetter.sk sa tam nestratia a ohlasy sú každoročne pozitívne. Pri organizácii pomáham už tretí rok a je to vec, ktorá ma aj osobnostne baví ale aj profesne posúva. Okrem toho sa občas živím ako príležitostný moderátor. A s kamarátmi sme založili aj Trnvaských študentov. Stojí za nami študentský ples a študentský maják. A to je asi tak všetko.

 


 

 

Kde sa vidíš o 10 rokov?

 Vidím sa doma na Slovensku. Milujem túto zem aj keď niekedy je tu dusno. Vidím sa doma na Orave ale aj tu v Trnave. Nebojte sa cestovať. Dnes sadnete do auta a v rámci Slovenska ste do pár hodín kde chcete byť. Vidím sa spolu so svojimi priateľmi na chate v horách pri dobrom pive, ktoré si kúpim za peniaze, ktoré poctivo zarobím vlastnou tvorivou prácou. A vidím sa aj medzi študentmi, ktorých chcem vzdelávať. Všetko ostatné ukáže až čas.

 

 

Prečítajte si tiež článok o úspešnom absolventovi STU:
 

Rozhovor spracoval MAtej Martovič,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2015 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.