Miroslav Eržiak - nedokážem len tak sedieť a nič nerobiť

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 23.08.2015
121
1487d
3305
Blog 23.08.2015

 
Meno: Miroslav Eržiak
Univerzita:  STU Bratislava
Program: Pozemné stavby a architektúra                                     
Ročník: absolvent
Pracovná pozícia:  Lead CGI Artist
Miesto narodenia: Nová Baňa
Vek:  27

 
 

Chalan, ktorého ešte nepozná celý svet ani celá SR ale vďaka svojmu odhodlaniu ísť za svojím cieľom je príkladom pre mnohých iných študentov či neštudentov. Stanovil si cieľ a každý deň kráča k nemu bližšie. Čo všetko je za tým ? A ako sa to dá dosiahnuť ?

 

 

 

Vyštudoval si Stavebnú fakultu a je práca, ktorú teraz robíš tvoja vysnívaná ? Bol, si už ako malý presvedčený o tejto profesii ?

Nie, chcel som byt paleontológ :-) (vážne) :-) . 

 

 

Ako sa potom zrodila u teba myšlienka štúdia ,,stavbariny,, ?

„Od malička ma bavilo pracovať v našej malej dielni doma. Preto som sa nakoniec dal na strednú školu študovať nábytok. No a keď som končil, povedal som si, že keď mám zmáknutý interiér, idem sa naučiť aj exteriér :-) that´s it!  "

 

 

Vyskúšal si počas štúdia aj zahraničie ? Bol to pre teba prínos ? Dalo ti to niečo viac ako štúdium u nás ?

Nie. No v zahraničí som bol ešte pred začatím štúdia na SvF.  Po strednej škole som nemal peniaze na štúdium na vysokej. Do zahraničia som šiel za zárobkom. Po mesiaci som dostal ponuku od skúsenej architektonickej kancelárie. Ponúkli mi vzdelanie, byt, PC, ... Vtedy som sa nechcel vrátiť na Slovensko. No to by som prišiel o moju priateľku. Preto som sa vrátil. A študoval na SvF.   “

 
 
 

Keďže už máš po všetkom, vieš teraz zhodnotiť štúdium . Aké to podľa teba bolo ? Pripravilo ťa to do profesijného života ? Alebo si si musel hľadať veľa vecí sám ?

„Musím úprimne povedať, že štúdiu mi nedalo toľko, koľko som očakával a ani to čo som očakával. Samoštúdium a prax sú veľmi dôležité ak sa chcete vedieť pohybovať v reálnej oblasti stavebníctva. Asi najcennejším, čo si odnášam sú kontakty, priateľstvá a skill dodržania termínu.
 
 

 

Práci si sa venoval už počas štúdia. Aké to bolo skĺbiť prácu a školu ? Čo bolo náročnejšie ?

Počas bakalárskeho štúdia to bolo veľmi náročné. Školu som robil v noci, cez deň som pracoval. Najťažšia bola časová organizácia. Niekedy bolo treba počas „okna“ v škole cestovať do práce. Toto sa dialo aj niekoľko krát za deň. Počas inžinierskeho štúdia bola pre mňa škola len „part time job“. Ale to už bolo asi tým, že som sa naučil organizovať si čas tak aby som to stíhal.“
 
 
 
Čo ťa motivovalo robiť niečo viac ?
„Peniaze. Nemal som, potreboval som. :-) No a nedokážem len tak sedieť a nič nerobiť. “
 
 
 

Vieš už kam ťa má tvoja práca priviesť ? Máš stanovený cieľ od začiatku a ideš za ním ?

„Cieľ mám. No nepoviem. Verím, že budem úspešný. “
 
 
 

Ako sa staviaš k prekážkam vo svojom profesijnom živote ?

S rozvahou. Chladná hlava, systematické uvažovanie a plánovanie.“
 
 
 

Vidíš sám na sebe progres ?

„Áno, neustále. No som sebakritický. Niekedy až veľmi. Nikdy nie som spokojný . :-)

 

 
 

Osobný život /škola / práca ?! Dá sa to skĺbiť ?

Ak to rozdelíš na tretiny v rámci dňa, tak áno. No, keď sa nad tým zamyslíš, chýba spánok. Takže ja som vylúčil osobný život – resp. spoločenský život (žúrky do rána a podobne) všetko čo by obmedzilo moju schopnosť pracovať na ďalší deň.“
 
 
 

Pracuješ v architektonickom ateliéri, ktorý je pomerne mladý no za krátku dobu ste si dokázali vybudovať naozaj skvelé meno doma i v zahraničí. Je ľahké dokázať niečo podobné medzi toľkými absolventmi, ktorý ročne vychádzajú ?

Riadime sa heslom : „Work hard and be nice to people“ . Potom to ide. 
 
 
 

Pracuješ aj na niečom vlastnom ? Momentálne som videla, že si staviaš dom a postuješ na web veci okolo toho ? O čo vlastne ide presnejšie a čo ťa podnietilo k založeniu niečoho podobného ?

„Bokovky“ popri práci v .archstyl neberiem. Všetok svoj voľný čas venujem zdokonalovaniu toho čo robím. Projekt HowToHouse vznikol preto, lebo mnoho ľudí nevie ako celý proces stavby domu prebieha. Nehovorím len o laikoch ale aj o končiacich stavbároch. Chcem tu zdokumentovať každý krok od projekcie až po realizáciu krok za krokom. Poukázať na chyby, možné alternatívy, rôzne situácie, ktoré sa počas stavby dejú. No a na akom inom projekte by som to lepšie ukázal, ako na stavbe svojho vlastného domu. Tu sa nedá klamať ani zavádzať. Lebo by som uškodil sám sebe. Verím, že aspoň trochu pomôžem ľuďom informáciami, ktoré využijú následne v praxi alebo pri stavbe ich vlastného domu.
 
 

 

Čo by si poradil mladým ľudom, ktorý študujú na Slovensku ? 

Recept na úspech nie je. V štúdiu im nemám ako poradiť. Možno len: Nedajte sa! Keď vás vyhodia dverami vojdite oknom. V praxi je to o tom robiť to čo viem najlepšie ako viem. Správnu cestu nikto nevidí dopredu. Potom by bol každý úspešný. 
 
 
 
 
 
 
 
Prečítajte si tiež článok o úspešnom absolventovi UCM:
 

Rozhovor spracovala  Kristína Vaňová,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2015 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.