Igor Lakatoš - Od malička ma stále ťahalo niekam do sveta

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 22.07.2015
196
1494d
3769
Blog 22.07.2015

 
Meno: Igor Lakatoš
Univerzita:  UCM Trnava
Program: Fakulta masmediálnej komunikácie                                     
Ročník: Absolvent PhD.
Pracovná pozícia:  Marketing manager - Čína
Miesto bydliska: Vranov nad Topľou
Vek:  27

 
 

 

Vyštudoval si FMK UCM, no hneď po škole si odišiel do Číny. Čo Ťa ťahalo práve do tejto krajiny ?

„Som človek, ktorý neobsedí na jednom mieste a od malička ma stále ťahalo niekam do sveta. No musím sa priznať, nepredpokladal som, že budem raz žiť v Číne, resp. ako ja vravím, v Čínsku. Všetko sa to začalo, keď sme ukončili magisterské štúdium na FMK UCM v Trnave a moji spolužiaci získali stáž v čínskom Shenzhene. Povedzme si otvorene, koľko ste toho počuli o tomto 15 miliónovom meste. Asi skoro nič. A nehanbím sa priznať, že ani ja som o ňom predtým veľa nevedel.  Po niekoľkých mesiacoch som dostal pozvanie na návštevu a ani som netušil, čo všetko tu človek môže vidieť, zažiť, ochutnať a tiež dosiahnuť. Preto práve Teri Melasová, Mima Stopiaková a predovšetkým Peter PeFo Fogl boli mojím najväčším dôvodom  príchodu sem. Po ukončení doktorandského štúdia marketingovej komunikácie som ešte krátky čas pôsobil ako pedagóg práve na FMK a ešte pred Vianocami 2014 som vycestoval za mojím ázijským dobrodružstvom. 

 
 

Čomu sa venuješ v Číne?

„Čínsko je krajina neobmedzených možností. Kedysi ňou bola Amerika, dnes to ale vidím práve tu. Narozdiel od niektorých “západných” štátov vás ľudia  neodsudzujú, že pochádzate z východnej Európy, nevnímajú vás ako “len ďalšieho prisťahovalca”, ktorý môže nanajvýš pracovať niekde vo fast foode. Tu si vás vážia a tešia sa, že ste sa rozhodli navštíviť druhú stranu zemegule. Samozrejme vo fast foode pracovať nemôžete, lebo neviete ich jazyk, čo sa mi tiež veľmi páči. Čínsko kladie v poslednej dobe veľký dôraz na anglický jazyk a štúdium. Ja pracujem ako marketingový manažér medzinárodnej školy, resp. training centra. Niečo ako večerná anglická škola, ktorú navštevujú deti po skončení normálnej školy. Mojou úlohou je marketingová komunikácia školy, socialne siete a predovšetkým moje obľúbené eventy. Vymýšľam a realizujem rôzne aktivity pre našich študentov a tiež hľadám spôsoby ako prilákať nových.

Okrem toho sa venujem ochutnávaniu rôznych miestnych špecialít, cestovaniu, spoznávaniu kultúry, ľudía natáčaniu videí. A keďže chcem, aby ľudia poznali túto krajinu a hlavne Shenzhen, spravujem tiežweb www.igorlakatos.com, ktorýsa zaoberápráve Čínskom."

 

 
 
 
Ako vyzeralo tvoje štúdium na vysokej škole? Venoval si sa viac vede alebo mimoškolským aktivitám a tomu, čo Ťa bavilo ?
 
„Štúdium na vysokej škole a práve na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave bolo najlepšie rovzhodnutie, aké som kedy mohol urobiť. Strávil som tu neuveriteľných 8 rokov ešte neuveriteľnejšieho života a neľutujem ani sekundu na tejto škole. Ako vyzeralo moje štúdium? Akoby to bol jeden neskutočne skutočný film o priateľstve, láske, zábave a odvahe dosiahnúť niečo viac. Mám rád vedu, mám rád mimoškolské aktivity, ale čo milujem najviac je vytvorenie priestoru pre stretávanie týchto dvoch “veličín”. V priebehu prvých mesiacov na fakulte sme s mojími spolužiakmi vytvorili kreatívnu skupinu IFFI (Igor Filip Fogl Igor), natáčali sme videá a organizovali rôzne podujatia nielen pre našich spolužiakov. A to nás bavilo. Užívať si tie známe študentské časy, ale pritom nezabudnúť na štúdium. Čo môže byť krajšie ako zorganizovať univerzitný charitatívny volejbalový turnaj, zabaviť sa na ňom a zároveň to vedecky analyzovať v bakalárskej práci. Nechcem aby to vyznelo teraz zle, ale: Sám sebe závidím môj študentský život :-) “
 
 
 
 
Ako si predstavuješ svoju budúcnosť v priebehu 5 rokov, čo sa týka pracovnej oblasti ?
 
„Chcem sa o 5 rokov pozrieť za seba a byť hrdý na to, čo som dokázal. Samozrejme, že chcem veľa cestovať, marketingovať, písať, natáčať, ale hlavne by som chcel byť šťastný a to platí aj v pracovnej oblasti. Či budem o 5 rokov stále štastný v Čínsku, to naozaj neviem. Prišiel som sem získať nielen pracovné skúsenosti, ale tiež zažiť a objaviť niečo nové. Keďže som vyštudoval marketingovú komunikáciu verím, že aj o 5 rokov budem fungovať stále v tejto sfére. Všímam si rôzne miestne kampane, štýly komunikácie, média, online svet a človek nikdy nevie, ako to raz všetko využije. Ja dúfam, že nielen raz. Možno napíšem o tom knihu, možno založím firmu alebo budem o tom všetkom raz prednášať na univerzite a možno… Už teraz ale viem, že toto ťažké rozhodnutie určite bolo to správne.  “
 
 
 
 
Je niečo, čo Ťa Čína naučila a rád by si to zaviedol aj doma, na Slovensku?
 
„Z Čínska som ešte videl veľmi málo a verím, že je tu veľmi veľa vecí, ktoré by som si vedel predstaviť doma na Slovensku. Mne sa veľmi páči ich spôsob stolovania a jedenia, kedy všetci zdieľajú rovnaké jedlá. Zaviedol by som tiež povinný poobedňajší spánok, ktorý je tu veľmi populárny. Čo ma Čína naučila? Možno by sa patrilo napísať viac samostatnosti, ale mimo môjho domova žijem už 9 rokov, tak viem, čo je to byť samostatný. A napriek tomu náš domov v Shenzhene je každý deň v rukách tzv. Ayi, čiže milej pani, ktorá nám varí, žehlí a upratuje. Možno by som takúto Ayi zaviedol aj u nás doma. Aby si nielen moja mamka mohla aspoň na chvíľu oddýchnuť.“
 
 

 

 
Prečítajte si tiež článok o úspešnej študentke UMB:
 

Rozhovor spracoval Matej Martovič,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2015 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.