Lenka Gogoľová - Odmena malá, no pridaná hodnota pre mňa obrovská

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 16.07.2015
120
1495d
3536
Blog 16.07.2015

 
Meno: Lenka Gogoľová
Univerzita:  UMB Banská Bystrica
Program: Ekonomika a manažment podniku                                     
Ročník: 1. Ing
Pracovná pozícia:  dobrovoľníčka
Miesto narodenia: Veľký Šariš
Vek:  22

 
 
Univerzita Mateja Bela má množstvo aktívnych študentov. Jednou z nich je aj  Lenka Gogoľová, ktorá študuje na Ekonomickej fakulte UMB, odbor ekonomika a manažment podniku.  Ešte v prvom ročníku si Lenka myslela (podobne ako množstvo iných študentov), že keď sa bude dobre učiť, t.j. bude mať „Áčka“ a poctivo tak prejde všetkých 5 rokov štúdia, bude z nej Top manažérka v dobrom podniku s platom aspoň 1000€.
 

 

Lenka, čo ťa prinútilo zmeniť názor ?

„Raz bol miesto povinnej hodiny na našej prednáške odborník z Poľska a ten povedal: „to, čo sa dnes učíte, je už staré.“ To ma zaskočilo, a niekoľko dní som nad jeho slovami uvažovala. 5 rokov štúdia a ja budem nepoužiteľná pre trh práce? Nebude zo mňa manažérka, ako som vždy chcela? Po tomto slede udalostí som zmenila svoj postoj. Už som nechcela dosiahnuť motivačné štipendium, iba sa dobre učiť a po škole získať dobré zamestnanie. Chcela som získať prax.“

 
 

Čo  všetko si robila preto, aby si získala prax?

„Tak som si hľadala brigádu, najprv takú obyčajnú. Vyskúšala som vykladanie tovaru v Tescu, prácu v personálnej agentúre, no nakoniec som zakotvila v call centre XYZ banky. Predaj cez telefón nie je bohviečo, ale naučíte sa pri tom kopec užitočných vecí. Napríklad komunikáciu s nespokojným zákazníkom, predajné argumenty, prácu s počítačom a podobne.

Po nejakom čase mi už ani to nestačilo. Brigádnický plat bol fajn, ale chcela som sa naučiť niečo nové. Rozhodla som sa (ako veľa mladých v mojom veku) využiť možnosť vycestovať a navštívila som tetu v Nemecku. Na vlastnú päsť som si našla brigádu – upratovanie v hoteli. To mi ku podivu dalo tiež veľa praktických skúseností :-). Zlepšila som sa v nemčine (anglicky dobre neviem) a naučila som sa poriadne umyť kúpeľňu a popostielať, čo je super zručnosť. Ale po troch mesiacoch by asi každý normálny človek so sebaúctou mal dosť umývania WC po ázijských turistoch a ja som sa tešila domov. Tiež som si dala osobný sľub, že zamakám natoľko, aby som sa už do Nemecka vrátiť nemusela – jedine na dovolenku :-D.

V čase, keď som pracovala v Nemecku, môj priateľ rozbiehal podnikanie. Za to ho dodnes obdivujem. Pol roka nemať žiadne výsledky a pracovať od rána do rána – myslela som si, že to nikdy nezvládnem."

 

 

   
       „Sama som si už vtedy uvedomovala hodnotu zručností a vedomostí.

                Nemusím predsa dostať milóny, môžem dostať cenné skúsenosti."

 

 

"Ak poviete, že človek si na tomto svete všetko poctivo vypracuje a dosiahne úspech, asi budem sčasti protestovať. Ja som sa k svojej životnej šanci dostala po známosti. Môj priateľ ma vzal na marketingovú konferenciu Underground marketing. V tom čase som míňala posledné nemecké euríčka a hľadala niečo (okrem banky), čo by ma bavilo a zarobila by som na tom. Na konferencii sa mi naozaj páčilo. Dva dni plné energie, informácií a ľudí, pre ktorých je marketing a zodpovedné podnikanie niečo ako poslaním a životným cieľom.

Keď zažijete jeden z takýchto prelomových dní, vtedy ešte neviete, že je to on. Len viete, že je úžasný a čakáte, čo sa stane ďalej. Môj priateľ v ten deň dostal jednu veľkú zákazku – online marketing na Facebooku. Veľmi ochotne som mu pomáhala, aj keď som ešte presne nevedela, či práve toto chcem.  No niektoré veci jednoducho neovplyvníte. A ja som takto po čase ostala asistentka môjho priateľa. Pomáhala som mu, učila sa dôležité veci a zarobilo mi to na nájom (nie málo :-D ). Asi mesiac na to som dostala ponuku písať články. Prvé boli PR. Odmena malá, pridaná hodnota pre mňa obrovská. Sama som si už vtedy uvedomovala hodnotu zručností a vedomostí. Nemusím predsa dostať milióny, môžem dostať cenné skúsenosti. Moje články sa zadávateľovi páčili, a tak som začala písať pravidelne. O motivácii, úspechu, slávnych ľuďoch a príbehoch. Napísala som asi 40 článkov za 3 mesiace, kým som si uvedomila, že písanie článkov je super a baví ma to. No iba z článkov sa nedá vyžiť. Česť copywriterom na plný úväzok. Ale tých je iba pár, pokiaľ viem :-P.

Ako jedna časť v živote končí a druhá začína, aj ja som zistila, že sa chcem posunúť niekam inam. Písanie článkov som na čas obmedzila a venovala som sa vlastným článkom. Samozrejme na FB som sa angažovala stále, komunikácia s ľuďmi ma jednoducho baví :-). Po všetkých týchto skúsenostiach som raz v nedeľu večer našla ponuku dobrovoľníctva na pozícii externej komunikácie v ZADOBE. Prišlo mi to ako super skúsenosť, aj keď už v tom čase som robila v banke, písala články, marketingovala na FB a písala vlastnú bakalárku... Ja skúseností nikdy nemám dosť, a tak som skočila po príležitosti byť dobrovoľníčkou.“

 
Čo všetko si sa musela nové naučiť?
„Pri každej novej práci som sa musela odznova učiť veci, vo väčšine sama. Keď som nastúpila do banky, prešla som základnými školeniami v oblasti komunikácii a zvládania námietok. Keď som dostala ponuku písať články, sama som sa učila, ako vyzerá článok, ako vyzerá PR článok, čo musí obsahovať, ako písať nadpisy a podnadpisy, čiže učila som sa komunikovať, ale v online svete. Študovala som veľa zahraničných blogov a sledovala ako vyzerajú ich články. Stále si myslím, že ešte neviem dobre ani písať články, ani propagovať na FB. Som na seba kritická a vidím veeeľa priestoru na zlepšenie :-). No človek sa nesmie báť. Nebojím sa skúšať. Nebojím sa pracovať cez víkend a po večeroch do jedenástej ak treba. Nebojím sa učiť nové veci, aj také, ktoré nás v škole neučili.“
 
Kedysi som si myslela, že na dobrý život treba vyštudovať dobrú školu, mať dobré známky a zamestnať sa v dobrej práci. Dnes si myslím, že človek by mal robiť čo ho baví, spoznávať svet a jeho krásy, a v neposlednom rade si každý deň užívať život. A to je aj mojím cieľom :-).“
 
 
 
 
Prečítajte si tiež článok o úspešnom absolventovi STU:
 

Rozhovor spracovala Katarína Burdelová,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2015 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.