Ladislav Cipka - Ako mi pomohlo zahraničie

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 13.03.2017
0
894d
1411
Blog 13.03.2017

AZU ti už zrejme niečo hovorí, keďže si sa dostal na našu stránku. Pridal som sa do tímu AZU aby som mohol podporiť mladých a inšpirovať ich. Verím, že môj príbeh ti ukáže ako je skutočne reálne a nie až tak náročné ísť študovať alebo pracovať do zahraničia. Stačí získať správne informácie buď na škole, alebo na pracovných veľtrhoch, prekonať strach z neistoty a budeš sa čudovať, čo všetko má život pre teba pripravené za hranicou tvojho komfortu.

Moje získané skúsenosti rozdelím na dve oblasti a odpoviem na otázky:

  • Osobnostnej úrovni
  • Profesijnej úrovni

Ako som dospel

V krátkosti, vybral som sa žiť do Dánska a ďalších krajín. Mojou prioritou bolo získať lepšie štúdium a využiť množstvo možností, ktoré globalizovaný svet ponúka. Na vlastnej koži som chcel okúsiť nezávislý život za vlastné peniaze a sám za seba. Poznáš ten pocit, keď nemáš nikoho, na koho by si sa mohol obrátiť, lebo nikoho tam nepoznáš a musíš to všetko ustáť sám? Presne to ma lákalo! A podarilo sa – dostal som „rýchlo-kurz života“, ktorý sa doma nevyučuje. Možno to znie trochu šialene, vydal som sa na cestu do neznáma s tým, že som nevedel, čo na mňa čaká, ale práve tá náročná cesta ma posilnila a posunula vpred. 

V Dánsku som bol jeden rok, po ktorom som sa rozhodol ísť cez Erasmus do Atén, kde som pokračoval v štúdiu. Kto si Erasmus prežil vie, že je to obvykle viac o užívaní a spoznávaní života mimo domova, ako o štúdiu samotnom. Takže, keď si to ešte neskúsil, tak odporúčam choď do toho! (https://www.facebook.com/ESNSlovakia/?fref=ts). Dánsko som mal rád, zima však bola náročná na psychiku. Hneď z Atén som si vybavil na ďalší semester povinnú stáž – tento raz v Portugalsku. Jedna krajina bola úžasnejšia ako druhá a ohromné je, že ako študenta ťa Erasmus program finančne podporí...teda do istej miery :D. 

Ešte si pamätám, keď som prvý krát odchádzal a dúfal, že sa ľahko zmením a dokonca odstránim zlé návyky. Zmena prostredia tomu dopomohla, ale z vychodených koľají sa veľmi ťažko vybáčalo. Nezdravé stravovanie či negativistický prístup sa postupne vrátili naspäť do môjho života, len v inom kúte sveta. Jednoducho povedané, problémom neutečieš a väčšinou ťa dobehnú aj s posilami. 

Až v zahraničí, ďaleko od ľudí ktorých poznáš, si uvedomíš na čom v živote skutočne záleží. Prekonávanie všetkých ťažkosti od existenčných, keď si nevieš nájsť prácu a strechu nad hlavou až po každodenné problémy – to všetko ťa urobí omnoho silnejším, zodpovednejším a odolnejším voči všetkým prekážkam. Život ťa naučí stáť na vlastných nohách.

Najdôležitejšie poznanie, ktoré som si uvedomil počas mojich zahraničných ciest bolo o vzťahoch. Nezáležalo mi ani na tom, kde som bol, ale akých ľudí som tam spoznal. Zo začiatku bolo ťažké nájsť si blízkych ľudí, ale keď sa mi to podarilo, tak som bol oveľa spokojnejší

V týchto troch krajinách som stihol prežiť svoje dva roky plné skúseností a zážitkov. Samozrejme nebolo to len o super párty, zábave, úžasných ľuďoch. Malo to aj svoju druhú stránku, napríklad: beznádej, samotu, bezmocnosť. Práve tieto ťažšie chvíle ma posilnili dvojnásobne, lebo vnútorne rastieme hlavne vtedy, keď nás dané prekážky nútia siahnuť za hranicu vlastných možností.

Mal som možnosť ostať a študovať ďalší jeden a pol rok, počas ktorých by som znova mohol ísť do dvoch rôznych krajín na Erasmus a na stáž. Rozhodol som sa však vrátiť na Slovensko, aby som preskúmal možnosti na našom trhu. Takto som sa dostal k AZU, no možnosť pokračovať v mojom zahraničnom štúdiu si stále nechávam otvorenú. 

Moje akademické a pracovné skúsenosti

Dánsko má nepochybne veľmi rozvinuté a dobre premyslené školstvo, ináč by som tam zrejme ani nešiel. Ich systém ponúka štúdium na viacerých typoch vzdelávacích inštitúcii, pričom ja som si vybral tu praktickejšiu, ktorú by som nazval akadémiou zameranou na biznis (https://www.cphbusiness.dk/english/). Taktiež som si mohol vybrať z univerzít, ktoré sú ale náročnejšie kvôli väčšiemu objemu teórie. 

Hlavný rozdiel je v tom, že dánske školy majú štúdium oveľa viac založené na praxi ako väčšina slovenských škôl a je tam priateľské, podporujúce prostredie. Bežnou praxou je, že učitelia sú bývali podnikatelia, odborníci z praxe a nie profesori bez reálnej skúsenosti v danom obore. V mojej škole sme hlavne písali projekty s následnou prezentáciou a obhajobou, pri ktorých sme musel kombinovať rôzne metódy a poznatky pri riešení prípadových štúdii pre firmy, od ktorých sme získavali reálne dáta pre projekty.

Nemusel som memorovať celú knihu ekonómie, stačilo mi pochopiť základy. Mojim zdrojom informácii bol prevažne internet a to aj pri väčšine skúšok. Veľmi sa mi páčil prístup pedagógov, ktorí akceptovali moje odpovede, pokiaľ som si ich vedel relevantne obhájiť a uviesť vhodné argumenty.

Čo sa týka podnikania, školy mávajú inkubátory, kde ponúkajú priestor a podporu pre študentov, ktorí si chcú začať svoj start-up počas štúdia – rozhodne obrovské plus do budúcnosti. Predstav si, že súčasťou bakalárskeho stupňa sú aj dve povinné stáže, ktoré ti dajú to, čo každý zamestnávateľ žiada od absolventa – a to je prax. Ak sa ju rozhodneš absolvovať v Dánsku alebo zahraničí, dá ti to reálny pohľad z prvej ruky, aké to je pracovať v tom, čo študuješ. K tomu dostaneš veľký náskok pred študentmi bez skúsenosti. Ako som už spomínal, bol som v Portugalsku, kde som pracoval v malom start-upe. Priznám sa, že bolo pre mňa dosť ťažké vybrať si moju prvú stáž správne a podľa mojich očakávaní. 

Práca je ďalšou výzvou, ktorou si študenti musia prejsť a v tom sa skrýva boj o cenné skúseností. Veľmi rýchlo zistíš, že popri štúdiu si musíš nájsť brigádu, aby si finančne prežil a vedz, že konkurencia je veľká. Buď si fakt usilovný, kreatívny a priebojný alebo ti konkurencia prácu zoberie a jednoducho si nebudeš môcť dovoliť tam ostať a pôjdeš domov. Takými prácami a skúsenosťami si získaš nejednu kolónku v životopise, ktorá ti pomôže dostať lepšiu prácu už ľahšie. 

Tým, že študuješ v zahraničí si zdokonalíš angličtinu, alebo iný jazyk. Myslím si, že nemusím zdôrazňovať dôležitosť angličtiny v dnešnom svete. K tomu titul zo zahraničia a ešte v angličtine...to fakt urobí dobrý dojem na slovenských, alebo aj zahraničných zamestnávateľov.

Celá tá skúsenosť ti ukáže nový svet a odhalí viac z tvojho potenciálu. Stretneš veľa ľudí, ktorí ťa niekam posunú a povedia ti o rôznych príležitostiach, zlepšíš si mnoho zručnosti a vybuduješ kompetencie, ktoré by si bežne doma nerozvíjal. Som presvedčený, že po dvoch rokoch získavania všetkých skúseností mám o dosť väčšie možnosti sa úspešne zamestnať, alebo podnikať. Aj pre teba je tu mnoho možností, tak poď do toho a urob ten prvý dôležitý krok ! :-)