Dobrovoľníctvo ti zmení život !

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 26.02.2017
0
909d
1391
Blog 26.02.2017

Keď čakajúc na najbližšiu prednášku iba tak sedíš… Jednoducho len ty a tvoje myšlienky a čítaš popri tom všetky plagáty, oznámenia, ponuky a naj univerzitné infošky naokolo!? Stalo sa to už aj tebe? Lebo mne pred nejakým tým rôčkom áno. Bol to inzerát od skupiny veľmi milo vyzerajúcich študentov, ktorí do svojho tímu hľadali nových členov. Keďže som sa na pôde univerzity snažila v tej chvíli hľadať nejaký osobný progres a zažiť možno dokonca aj nejakú tu senzáciu, tak som sa stala jednou z prešovských azuzákov.

AZU je národný rozvojový projekt, ktorý vznikol z iniciatívy študentov. Pretože ak sa chceš mať v budúcnosti príjemnejšie, popusť uzdu svojej kreativite či mysleniu a snaž sa využiť svoj voľný čas už dnes efektívnejšie. Takto podobne by som mohla charakterizovať aj myšlienku AZU. A veru bolo tomu tak aj v realite. Prípadne, ak nie ešte na pozitívnejšej vlne, pretože v rámci svojich študentských čias na PU som nemohla spraviť lepšie rozhodnutie. Nepopieram, že popri školských povinnostiach počas jednotlivých semestrov by som si vedela zjednodušiť študentský život športom alebo spánkom navyše… Ale dalo sa to všetko krásne skĺbiť a čím viac povinností som mala, tým viac ma to napĺňalo. Bolo to zrejme preto, že som si tam našla nových a veru zaujímavých i originálnych kamarátov. Jedným, resp. jednou z nich bola aj Zuzana (moja Zuzička, sister, parťáčka). Náš vzťah so Zuzkou bol sporadicky iba „ahoj“ tu...“ahoj“ tam. Prípadne nejaký letmý úsmev na chodbe medzi veľkou skupinou ďalších študentov sťahujúcich sa z jednej miestnosti do druhej. Podobne ako víno, ak sa má stať tým najlepším, potrebuje čas. Inak tomu nebolo ani pri nás…

Prišla druhá časť v mojom prípade posledného akademického roka na PU. Keďže som vždy mala slobodomyseľnú dušu bažiacu po novom, nepoznanom, snažila som sa to aj v tomto semestri pretaviť do reality, ale skôr už takej viac dospeláckejšej. Viedlo ma k tomu veľa podnetov. Pretože, keď sa stretávate so staršími a skúsenejšími ľuďmi, vo viacerých smeroch vás už len ich vystupovanie a moderovanie inšpiruje. Prostredníctvom workshopov, konaných pod záštitou AZU som s takým niečim prichádzala do kontaktu. Ďalším mojím motívom bola konečne sloboda, ktorú som po dva a pol roku zažila. Bola to skôr taká menšia osobná slobôdka, lebo mi iba sňali fixný aparát, ale pre mňa to znamenalo veľa. Jedna puzzle zapadala časom do druhej, a tak aj naše rozhovory so Zuzkou boli viac intenzívnejšie a dlhosiahlejšie ako kedysi. Teraz už neviem, či je to vďaka tomu, že máme obe rovnaké mená…? Tak či onak, obe sme nenechali nič na náhodu a odoslali sme žiadosť na Erasmus + stáže. Po čase sme sa dozvedeli príjemnú správu, že Zuzke i mne bolo vyhovené. 

AZU nás s mojou Zuzičkou spojilo, ale vďaka stáži sa z nás stali sisters. Leto plné krásnych chvíľ, nezabudnuteľných zážitkov, sem-tam nejaké to poblúdenie vo víre veľkomesta a mnoho iných podnetných okamihov. Je krásne „brať schody jeden po druhom“ a postupne nechať priateľstvo vyzrieť. A ak chcete vo svojom živote inšpirovať, musíte byť najprv VY inšpirovaní.

Milý čitateľ, ak ešte stále nevieš svoje „I´mma be...“ daj sa na akúkoľvek challenge i keď si to možno ráno ani nevedel. Pre niekoho to znamená stať sa profi športovcom, začať hrať na hudobný nástroj, byť skvelým lekárom, reportérom a pod. A teda? Skrýva sa za tým jednoducho väčšia socializácia. Skrátka nezúfaj, ak momentálne nemáš vo svojom živote cieľ. Hlavné je, že si si to uvedomil. Podnety na zmenu máš všade naokolo. „You do not need university but curiosity“! Toto by som na záver definovala ako moje heslo pre teba. Účelne sa teda zapájaj a buď súčasťou rôznych (kľudne aj viacerých) spolkov. Verím tomu, že aj tebe dá dobrovoľníctvo nejeden úsmev navyše, nejaký ten nápad navyše a v tom najlepšom možnom prípade (tak ako mne) sa na tejto „križovatke“ zoznámiš s nejakou Zuzičkou.

 

PS: AZU ĎAKUJEM, ŽE MÔŽEM KONEČNE TVRDIŤ, ŽE MÁM AJ SESTRU!

Článok spracovala Mgr. Zuzana Žofčínová (dobrovoľník AZU-Prešov)