9 dôvodov, prečo je čítanie kníh najlepšou závislosťou

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 11.01.2017
0
950d
1956
Blog 11.01.2017

Aj Vy máte svoju knihu stále po ruke a otvárate ju pri každej príležitosti? Alebo práve naopak zapadajú vaše knihy prachom? Nech ste si odpovedali akokoľvek, tu je 9 dôvodov, prečo sa čítať naozaj oplatí.
 

 1. Čítanie je jedným z najlepších spôsobov, ako si rozšíriť slovnú zásobu. Vďaka slovnej zásobe zas budete vedieť o veľa lepšie komunikovať s inými ľuďmi a vyjadrovať efektívnejšie svoje myšlienky nie len v škole, pred kolegami či šéfom v práci, ale i potencionálnymi partnermi a klientmi. Nehovoriac o blogových príspevkoch a ich gramatike.
   

 1. Čítanie zlepšuje pozornosť a koncentráciu. Máte radi blogy? Možno si radšej prečítate komentáre pod článkom, ako samotný článok na 3 strany. Alebo vyhľadávate knihy, ktoré majú krátke kapitoly, aby ste ich mohli v rýchlosti otvoriť a potom zase odložiť. Je to akási deformácia dnešnej doby :) A práve preto je fajn, keď si človek sadne s hrubou knihou a dlhočiznými kapitolami. Postupne sa naučíte vyblokovať rušivé okolie a sústrediť sa na text tak, aby ste aj po prečítaní niekoľkých desiatok strán nestratili prehľad o obsahu. Chce to len trochu trpezlivosti v tomto rýchlom svete.
   

 1. Čítanie je relax. Máte za sebou náročný deň, náladu na bode mrazu a najradšej by ste unikli z reality? Presne to Vám kniha môže ponúknuť. Čítaním prichádzame na iné myšlienky, minútu po minúte z nás opadá napätie. Niekedy stačí pár kapitol obľúbenej knihy a zrazu sme opäť schopní pozrieť sa na svet z pozitívnejšieho uhla pohľadu.
   

 1. Čítaním trénujeme fantáziu. Aj vám sa už stalo, že ste si prečítali perfektnú knihu, no o niekoľko týždňov neskôr ste boli sklamaní jej filmovou podobou? Je to preto, že narozdiel od filmu, nám knihy dovoľujú vytvárať si vlastnú ideálnu predstavu o postavách a prostredí, v ktorom dej prebieha. Ľahko sa teda môže stať, že jedna kniha vyprodukuje tisíce predstáv o rovnakej veci. A ako povedal Albert Einstein: „Predstavivosť je dôležitejšia ako vedomosti. Vedomosti sú obmedzené. Predstavivosť obklopuje svet.”
   

 1. Čítanie posilňuje kreativitu. Dlhé mesiace rozmýšľate, ako prísť v práci či svojom podnikaní s niečím inovatívnym, avšak neúspešne? Niekedy stačí naozaj málo. Otvoriť si knihu s tematikou problému, ktorý stojí pred vami a nechať sa inšpirovať. Pozor, častokrát sa odpoveď nenachádza v texte, ale medzi riadkami.

   

 1. Kniha dokáže človeka povzbudiť a motivovať. Mali ste niekedy pocit, že sa vám nič nedarí, nevedeli ste sa dohodnúť so spolužiakmi, šéfom, priateľkou alebo ste mali problém prinútiť sa k rôznym pracovným či školským povinnostiam? Existuje množstvo kníh, ktoré dokážu človeka zdravo motivovať a nakopnúť ho v tom, v čom už nevidí zmysel. Veľa z nich sa venuje práve aj spomínanej problematike.

(Pozn. redakcie: Po ktorých knihách odporúčame siahnuť sa dozvieš v ďalšom článku :) )

 

 1. Čítajte o ľuďoch, ktorých obdivujete. Študujte a čítajte, čo vás baví. Čítanie príbehov o známych mužoch a ženách, ktorých obdivujete vo vás bude evokovať hodnoty, ktoré si ,,naprogramujete” do svojho podvedomia a budete sa ich pridržiavať. Začnete si vážiť a ctiť to, čo máte a budovať to, kým chcete byť. Je veľmi dôležité mať svojich ,,hrdinov” , ktorí vás sprevádzajú v budovaní samých seba. No nikdy nezabúdajme, že sme jedineční a snažme sa nimi aj ostať.  
   

 1. Spomaľte a snívajte. Otvorením dobrej knihy sa začína nový príbeh. Ponorením sa do problematiky sa nám otvára druhý svet. Svet, v ktorom čas plynie iným tempom a kde sa stávame voľnými a neviazanými. Určite ste už zažili ten pocit, keď nemôžete zatvoriť knihu. Ten napínavý moment, keď netušíme, čo sa stane alebo ako sa to vyrieši. Knihy sú tu presne na to, aby nás vtiahli do vlastného sveta snov a predstáv, ktoré nám pomáhajú zabúdať na každodenné starosti a povinnosti. Každý z nás by mal vedieť spomaliť a užívať si chvíľku pokoja, snívania a odpočinku.
   

 1. Spoznajte svet z pohodlia obývačky. Čítaním môžete navštíviť aj tie najvzdialenejšie kúty sveta bez vstávania z postele alebo gauča. Cez cestopisy preskúmate zákutia Ázie, Afriku, divokú Aljašku, vŕšky peruánskych kopcov a dokonca aj morské dno! Spoznáte desiatky až stovky cudzích kultúr a národov, ich zvyky a tradície a získate náhľad do života ľudí v našom súčasnom svete, ale aj v dobách minulých.

 

Článok spracovali členovia tímu AZU (Paula Michlíková, Pavla Imrichová, Dorota Liptáková, Marek Petriľák, Samuel Ubréži)  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2017.