Matej Martovič - Dôležité je vo svojom okolí zanechať odkaz prospešný pre našu spoločnosť

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 08.09.2016
46
1080d
2437
Blog 08.09.2016

 
Meno: Matej Martovič
Univerzita: Univerzita svätého Cyrila a Metoda v Trnave
Program:  Marketingová komunikácia FMK UCM
Ročník: 2. PhD.
Pracovná pozícia:  Doktorand
Vek: 26

 

 

Matej Martovič strávil svoje študentské roky v Trnave. V súčasnosti odhodlane bojuje na III. stupni štúdia na Fakulte masmediálnej komunikácie na Univerzite svätého Cyrila a Metoda v Trnave. Podieľa sa nie len na študentskom živote na svojej fakulte, ale zastrešuje nespočetné množstvo aktivít pre študentov aj v meste Trnava. Koordinátor AZU Trnava a chalan, čo si popri všetkých povinnostiach nájde čas na priateľov a neodmietne pozvanie na pohár dobrého Alibernetu. 

 

Maťo v súčasnosti pôsobíš ako doktorand na fakulte masmediálnej komunikácie, predtým si však 5 rokov študoval verejnú správu, tiež na UCM v TT. Ako sa ti páči na novom pracovisku, a čím je to pre teba nové?

Ja by som ani nepovedal, že je pre mňa nové. Poznám takmer všetky pracoviská na našej univerzite, poznám jednotlivé vedenia, jednotlivých študentov. Samozrejme, cítim sa tu fajn, nakoľko aj s vedením aj so študentmi vychádzam dobre. 

 

Môžem Ťa označiť ako „starú štruktúru“, nakoľko už dlho zastupuješ študentov na UCM. Čo by si označil ako taký svoj najväčší úspech, ktorý sa ti posledné roky pôsobenia v akademickej samospráve podaril?

Za najväčší úspech vôbec považujem založenie určitej samosprávy. Respektíve založenie Študentskej rady UCM, a tiež zorganizovania prvých volieb do Študentskej rady vysokých škôl. Potom sa to nabaľovalo. Po založení ŠR UCM som začal zastupovať študentov v kolégiu rektora ako prvý študent na našej univerzite. Samozrejme, že to nebola všetko moja zásluha. V Študentskej rade UCM sa vystriedalo mnoho šikovných ľudí, ktorí mi nesmierne pomáhali pri realizácii určitých cieľov. Myslím si, že aj  napriek tomu, že sme najmladšia Študentská rada univerzity, tak môžeme byť vo viacerých smeroch vzorom pre iné rady, resp. parlamenty. V súčasnosti sa nám podarilo založiť v Trnave poradný orgán primátora mesta Trnava, a to Univerzitnú radu mesta Trnava, kde som sa stal podpredsedom. Máme zatiaľ víziu, no je to mladý orgán, sám som zvedavý, ako bude napredovať.

 

Máš toho naozaj veľa. Popri všetkých povinnostiach na univerzite sa ale musíš venovať aj štúdiu, sám predsa na univerzite učíš. Čo ťa motivuje, aby si to všetko zvládal?

Tie povinnosti neprichádzajú na človeka zo dňa na deň. Všetko sa nabalovalo postupne a človek sa naučí menežovať svoj vlastný čas. No ak sa zamyslím, čo ma motivuje, veľa vecí robím bez nároku na nejakú finančnú odplatu. Dôležitejšie je na škole alebo vôbec vo svojom okolí zanechať nejaký odkaz, ktorý bude mať pokračovateľov, a ktorý bude prospešný pre našu spoločnosť. Asi to ma motivuje.

 

Keď človek veľa pracuje, tak veľa stíha. Ale máš aj nejaký voľný čas? Ak sa aspoň kúsok tohto času nájde, ako ho rád tráviš?

Voľný čas sa dá vždy nájsť. Minimálne cez víkendy. Ak nie som s rodinou alebo na chalupe na Kysuciach, tak rád trávim voľný čas s kamarátmi niekde na chate alebo na dovolenke. Ak je toho voľného času menej, tak si veľmi rád vychutnám dobré víno v dobrej partii alebo v dobrej spoločnosti, o ktorú vo svojom okolí nemám núdzu.

 

Takže cez víkendy Ťa môžeme stretnúť pri dobrom víne. Dobré vedieť. Ale vieme o tebe aj to, že si aktívny nie len na univerzite, ale pracuješ už nejaký čas aj v oblasti marketingu. Máš nejaké plány do budúcnosti v tejto oblasti? Alebo aká je vôbec tvoja vízia, čo bude po skončení PhD. ?

To je otázka, na ktorú si budem musieť odpovedať približne za dva roky, po skončení PhD., ak sa podarí :) Rád by som ostal na akademickej pôde, pretože toto prostredie ma baví a rád som v kontakte so študentmi, lebo ma dokážu v mnohom inšpirovať. Čo sa týka marketingu, tak som sa doteraz venoval politickému marketingu, a stále ma nejakým spôsobom prenasleduje a venujem sa mu. Či skončím nakoniec na akademickej pôde alebo v súkromnom sektore ukáže čas. Možno sa nakoniec naskytne úplne iná ponuka, ktorá ma zlomí :)

 

Tak Ťa teda budeme sledovať naďalej aj v budúcnosti, aby sme vedeli kam tvoje kroky budú smerovať. Na záver si neodpustím otázku: Keby bola možnosť niečo zmeniť mihnutím čarovného prútika, čo by si zmenil?

Ak by som sa mal obzrieť do svojej minulosti, tak by som nemenil nič. No ak by som sa mal pozerať do budúcnosti, tak by som čarovným prútikom chcel zmeniť toho veľa. Nehovorím v tomto prípade ani tak o sebe, ako o spoločnosti a o systéme. Ale to by sme sa dostali už do politiky, a tam by nestačil prútik, ale niekedy riadny bič :) 

 

 

 

Prečítajte si tiež článok o študentovi Mendelovej univerzity v Brne, ktorý si mometálne „užíva“ podnebie Bangkoku, kde sa vydal študovať na jeden semester.

 

 

Rozhovor spracovala Petra Rendková,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2016 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.