Tomáš Hajdušek - Buď zmeníš svet alebo svet zmení teba

Autor: Aktivita zvyšuje úspech
Kategória: Blog
Dátum: 17.08.2016
24
1102d
2340
Blog 17.08.2016

 
Meno: Tomáš Hajdušek
Univerzita: Paneurópska vysoká škola v Bratislave
Program:  Právo
Ročník: Absolvent
Pracovná pozícia:  Podpredseda NGO
Vek: 24

 

 

Ahoj Tomáš. Si úspešným absolventom Paneurópskej univerzity v Bratislave. Bolo právo vždy tvojim vysnívaným zameraním?

Popravde ani nie. Som jeden z tých obvyklých prípadov, keď absolvent strednej školy nevie presne do čoho ide a vysokú školu si vyberá len na základe vlastných domnienok a rád najbližšieho okolia. Hoci som sa zúčastnil Dňa otvorených dverí a absolvoval množstvo rozhovorov s absolventmi právnických fakúlt, už po prvom roku na škole som pochopil, že zo mňa „Harvey Specter“ nikdy nebude, pretože ním vlastne ani nechcem byť.

Každopádne toto precitnutie vyústilo do toho, že som si veľmi rýchlo osvojil myšlienky svojho dobrého kamaráta Matúša Jarolína, s ktorým sa snažíme už takmer dva roky ukazovať mladým ľuďom realitu vysokých škôl na Slovensku prostredníctvom projektu Mini-Erasmus.

 

Počas výšky si bol aktívnym členom viacerých študentských organizácií. Kde všade si pôsobil?

Celé to začalo na mojej „Alma Mater“ v organizácii Erasmus Student Network. Konkrétne som pôsobil v ESN PEU, čo bola sekcia Paneurópskej vysokej školy. Bolo to v období, kedy som cítil neuveriteľnú potrebu niekde sa realizovať a svoju šancu som dostal práve tu. Musím sa priznať, že to prostredie ma pohltilo od samého začiatku. Objavil som okolo seba typ ľudí, aký som predtým nepoznal. Ľudí, ktorí makali pre vec a nie pre prospech z nej, ľudí, ktorí menili sny v realitu. Moja činnosť v ESN spočívala na začiatku v predaji lístkov, neskôr som sa venoval PR našej sekcie a svoje pôsobenie som zakončil ako viceprezident sekcie.

Následne ma moja túžba po osobnostnom raste priviedla do organizácie AZU. Spočiatku som chodieval som len na ich workshopy. Tie ma však oslovili tak, že som sa rozhodol pridať k bratislavskému tímu, ktorý v tom čase viedol Michal Makas. Na túto etapu života spomínam veľmi rád. Išlo síce o menší kolektív, no myslím, že o to viac sme boli súdržnejší tím a pracovalo sa nám lepšie. AZU bolo skvelé aj v tom, že som mal možnosť vyskúšať si viacero zameraní ako PR, fundraising či project management.

Postupným naberaním skúseností prišla túžba po vlastných projektoch. Preto sme spolu s Matúšom Jarolínom, Mirkou Dujičovou, Lubom Kňazem a Katkou Jankovičovou založili organizáciu Future Generation Europe, kde pôsobím v pozícii jej podpredsedu. Môj najväčší sen sa mi však splnil až minulý rok, kedy sa mi podarilo zrealizovať môj vlastný projekt - mentorský program Lead Up.

 

 

Stihol si toho naozaj veľa. Ostával ti popritom všetkom čas aj na taký ten pravý vysokoškolský život?

Život máme len jeden a treba si ho náležite užiť. To však neznamená, že to musí byť jedna veľká párty. Práve obdobie počas vysokej školy nezaťažené hypotékami a podobnými starosťami bežného života, nám ponúka jedinečnú možnosť a dostatok priestoru spoznávať svet a prijímať nové výzvy. Preto je potrebné tento čas náležite využiť a zhodnotiť. Avšak priateľstvá, ktoré vznikli počas výšky a príhody, ktoré nie sú publikovateľné svedčia o tom, že vysokoškolský život som si naozaj užil. :)

 

Čo bolo pre teba motívom na to, aby si sa zapojil do činnosti jednotlivých organizácií? Naplnili sa tvoje očakávania?

Motív bol jednoduchý. Nesedieť doma a tvoriť niečo nielen pre seba, ale aj pre druhých. Práve v neziskovkách môže mladý človek nájsť sám seba a zároveň pri tom získať kvantum skúseností a kontaktov. Preto dnes môžem spokojne prehlásiť, že moje členstvo v spomínaných organizáciách bude patriť medzi  top 5 udalostí môjho života. Som si istý, že ak by som to niekoľko rokov dozadu neskúsil, dnes by som robil niekde koncipienta. Síce by som mal fajn job, ale šťastný by som určite nebol. Preto považujem za svoje osobné víťazstvo, že som už v mladom veku prišiel na to, čo chcem a teraz sa tomu môžem naplno venovať.

 

V súčasnosti si autorom vlastného projektu. Priblížiš nám o čo konkrétne ide?

Lead Up je mentorský program určený žiakom stredných škôl, ktorý organizujeme pod hlavičkou našej organizácie Future Generation Europe a pod záštitou pána prezidenta SR Andreja Kisku. V súčasnej dobe pripravujeme už jeho tretie pokračovanie. Sme naozaj veľmi hrdí, že mentormi v programe boli osobnosti ako I. Radičová, M. Truban, P. Dendis a ďalšie úspešné osobnosti zo Slovenska, ktoré sa rozhodli obetovať svoj voľný čas pre aktívnych mladých ľudí, ktorí sa chcú pod ich vedením zlepšovať. To všetko by sa však nemohlo uskutočniť bez podpory Nadácie spoločnosti Eset.

 

 

Ako vznikol projekt Lead Up?

Mnoho ľudí by možno čakalo, že teraz poviem nejaký vznešený príbeh, o tom ako ma počas jednej prednášky osvietilo a rozhodol som sa týmto projektom zmeniť svet. Bolo to však o niečo jednoduchšie, ale o to poetickejšie. Jedného piatkového večera som sa s dvomi kamarátmi vracal z baru a celou cestou sme lamentovali nad životom. Jeden z nich sa sťažoval na to, že nemá v blízkom okolí niekoho skúsenejšieho, s kým by sa vedel poradiť  a pod koho radami by mohol rásť. Jeho problém ma oslovil, a keďže problémy treba riešiť, do pol roka od toho večera sa mi podarilo zrealizovať prvý Lead Up. Ako perličku na záver uvediem, že chalan, ktorý v ten večer tak prenikavo lamentoval, bude s veľkou pravdepodobnosťou mentorom v nasledujúcom Lead Up(e). Tým chcem demonštrovať, kam sa človek vie za krátky čas posunúť, ak sám chce.

 

Pre koho je projekt určený a čo je jeho cieľom?

Lead Up je určený pre žiakov stredných škôl od 15 rokov, ktorí majú ambíciu rásť, ale nevedia presne ako a potrebujú rady niekoho skúsenejšieho. Našou osobnou ambíciou v organizácii je budovať mladých úspešných ľudí, ktorí ale majú zároveň pevné morálne ukotvenie. Práve prostredníctvom Lead Up(u) sa snažíme mladých ľudí formovať a aktivizovať, aby mali pri vstupe do vysokoškolského prostredia vytýčené svoje osobné ciele a vedeli na nich pracovať už od samého začiatku na univerzite. Pre tých, ktorí už majú svoje stredoškolské časy za sebou a program ich zaujal, dávame možnosť pridať sa k nám do tímu a pracovať na rozvoji projektu.

 

 

Opíšeš nám v krátkosti ako prebieha celý projekt?

Projekt začína registráciou. Vzhľadom k tomu, že počet mentorov je obmedzený, musíme najprv vyselektovať najvhodnejších uchádzačov pre náš program, a to na základe detailne vyplnených registračných formulárov. Ak je niekto vybratý, môže si byť istý, že má pred sebou polrok plný aktivít. Oficiálnym zahájením programu je Starter meeting, kde sa mentee (účastník programu) dozvie základné náležitosti o tom, ako program a samotný mentoring fungujú, a tiež sa mu snažíme vštepiť základné skills pre hladkú komunikáciu s mentorom. Okrem toho chceme, aby sa účastníci medzi sebou dobre spoznali, k čomu je Starter meeting ideálny. Nasleduje podujatie Training day, čo je vlastne víkend plný workshopov s úspešnými školiteľmi, stretávania sa s významnými osobnosťami a diskusií na spoločenské témy. Ak by som mal lepšie opísať tento víkend, povedal by som, že prioritne slúži na to, aby sme aj my ako organizácia odovzdali účastníkom nášho projektu isté vedomosti a zručnosti, ktoré považujeme za dôležité. Defilé tohto víkendu je spoločenská recepcia, na ktorú sú pozvaní všetci mentori, bývalí účastníci programu a hostia organizácie. Účastníci tak majú možnosť načerpať množstvo dôležitých kontaktov. Na konci nasleduje záverečné stretnutie, kde zhodnotíme samotný program a ich účasť v ňom.

Nevyhnutnou súčasťou projektu sú samozrejme mentori, ktorí so svojím menteem pracujú pol roka, počas ktorého sa musia aspoň dvakrát osobne stretnúť. Okrem toho každý mesiac absolvujú skype call, prípadne komunikáciu cez e-mail. Najzaujímavejšou časťou je asi deň, kedy má mentee možnosť sledovať svojho mentora počas celého dňa v práci. V súčasnosti chystáme ešte jednu zmenu oproti prechádzajúcim ročníkom, tú však zatiaľ nechcem zverejňovať.

 

Máš za sebou nemálo skúseností, ktoré svedčia o tom, že samotné štúdium na výške nie je už zárukou pre úspešnú budúcnosť.  Akú radu by si dal súčasným študentom?

Vysoká škola je zárukou toho, že budeš mať pár písmenok pred menom a možno pár za menom, ale to, či budeš úspešný v reálnom svete, určuje v prvom rade tvrdá práca, odhodlanie a skúsenosti. Preto moja rada je buďte aktívni. Snažte sa zistiť, kto vlastne ste. Ak to už náhodou viete, choďte za tým. Teraz! Pretože potom už bude neskoro. Teraz máte čas, energiu a guráž vybudovať zo seba osobnosť prevyšujúcu hranice Slovenska. V prípade, že nevieš kto si a čo od života chceš, skúšaj. Ak to, čo si vyskúšal nebolo to práve, skús to znova. Prihlás sa trebárs aj na origami, len neseď doma a konaj niečo so svojím životom.

Ako sám vravíš, patríš do úzkeho kruhu šťastlivcov, ktorí už v mladom veku vedia, čo od života chcú. Aké máš plány do budúcna?

Od septembra začínam študovať na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK odbor Európske štúdia na magisterskom stupni. Celkom sa už na túto novú výzvu teším. Taktiež sa dosť venujem novému Lead Up(u), ktorého registráciu spustíme na jeseň. A aby toho nebolo málo, rád by som ešte tento rok nazrel do prostredia firiem a skúsil rozbehnúť vlastný biznis. Tak mi držte palce.

 

Tomáš, si pre nás veľkou inšpiráciou. Tešíme sa, že si sa vďaka svojej aktivite prepracoval tak ďaleko a držíme ti palce vo všetkom, čo plánuješ a na čom pracuješ! :)

Obľúbený citát na záver?

Buď zmeníš svet alebo svet zmení teba.

 

 

Prečítajte si tiež článok o úspešnom absolventovi práva, ktorý založil vlastnú značku Future Generation Europe a vytvoril úspešný projekt Mini-Erasmus, ktorým pomáha stovkám stredoškolákov rozhodnúť sa správne o svojom ďalšom smerovaní.

 

Rozhovor spracovala Paula Michlíková,  © AZU - Aktivita Zvyšuje Úspech, 2016 . Tento článok vznikol v rámci série popularizačných článkov úspešných absolventov slovenských vysokých škôl.